Przedstawiamy pakiet wsparcia co najmniej na kwiecień. Jednocześnie ograniczaliśmy biurokracje i dostawaliśmy wsparcie do poszczególnych grup przedsiębiorców - ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że z pomocy będą mogły skorzystać nowe branże.

"Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł, żeby ratować przedsiębiorstwa" - powiedział premier zapowiadając, że pomoc zostanie rozszerzona na kolejne kody PKD obejmujące branże dotknięte lockdownem. "To walka o zdrowie i życie Polaków" - podkreślił.

Obniżki czynszów

Rząd zaproponuje nowe regulacje dot. czynszów w obiektach, np. galeriach handlowych, które zostały zamknięte w ramach walki z pandemią - ogłosił premier.

Jak wynika z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej premiera, 80-proc. obniżki czynszów będą dotyczyć okresu obowiązywania zakazów prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.

Dodatkowo przez 3 miesiące po ustaniu tego zakazu czynsze mają być zredukowane o 50 proc.

Z przedstawionej informacji wynika, że wynajmujący będą mieli prawo ustalenia wyższej wartości czynszu w przypadku wykazania, że skala obniżki jest niewspółmierna do rzeczywistych szkód najemcy.

Morawiecki zapowiedział też, że mechanizmy wsparcia będą kontynuowane dla branż najmocniej dotkniętych przez pandemię, jak gastronomia czy hotelarstwo. Dalszego wsparcia będą również udzielać PFR i BGK - dodał.

Tarcza PFR będzie kontynuowana

"Tarcza PFR będzie kontynuowana. To jest program, który rzeczywiście uratował miliony, miliony miejsc pracy" - powiedział Morawiecki.

Restart dla branż dotkniętych kryzysem

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że branżami, które najmocniej są dotknięte kryzysem i najbardziej korzystają z pomocy, są gastronomia i turystyka.

„Ale są inne branże dotknięte bardzo głębokim kryzysem, np. transport lotniczy czy organizacja targów" - zauważył.

Dlatego, jak stwierdził, „przygotowujemy plany szerokiego restartu dla tych właśnie branż, które są dotknięte kryzysem. Kryzysem niezawinionym przez siebie, a zagrażającym dużej części podmiotów gospodarczych reprezentujących te branże".

Bon gastronomiczny

Trwa dyskusja miedzy pracodawcami, a resortami finansów oraz rozwoju ws. bonu gastronomicznego - przekazał Morawiecki.

"Dzisiaj takie możliwości oferowania bonów pracownikom przez przedsiębiorców, przez pracodawców już są możliwe i owszem przedsiębiorcy dyskutują z ministerstwem finansów, z ministerstwem rozwoju, z polskimi funduszami o możliwości zwiększenia tej stawki. Jest to jeden z mniejszych instrumentów, ale również ważnych" - powiedział na konferencji premier, pytany przez dziennikarzy o możliwość wprowadzenia bonu gastronomicznego.

Wskazał, że największym rodzajem wsparcia są m.in. zwolnienia ze składek ZUS, czy postojowe, ale "oczywiście jest całe instrumentarium mniejszych środków".

"Tak nie tylko jest rozważana kontynuacja tego programu, ale także powiększenie możliwości, poziomu tego bonu" - podsumował Morawiecki.