Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich. Oznacza to, że w trakcie czasowego pobytu na terenie innego państwa Unii Europejskiej, w razie choroby, wypadku lub sytuacji, w której brak dostępu do konkretnej usługi zdrowotnej wiązałby się z koniecznością powrotu do kraju, posiadacz karty ma prawo do opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obejmują obywateli kraju, w którym przebywa.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ2 miesiące jest ważna EKUZ w przypadku wyjazdów turystycznych, Przez 5 lat karta zachowuje ważność w przypadku emerytów i rencistów, Z końcem roku szkolnego i akademickiego traci ważność EKUZ wydana studentom i uczniom kształcącym się w innych państwach UE.

EKUZ została wprowadzona 1 czerwca 2004 r. w niektórych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii, zastępując formularze: E 110, E 111, E 119 i E 128. W pozostałych państwach, w tym Polsce, EKUZ wydawana jest od 1 stycznia 2006 r. Po tej dacie można posługiwać się wyłącznie kartą, gdyż wydane wcześniej formularze E 111 straciły ważność.Osoby, które planują wyjazd do innego państwa członkowskiego, powinny wcześniej złożyć wniosek o wydanie karty do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału NFZ. Jest ona wydawana w 80 miejscach w kraju, czyli nie tylko w głównych oddziałach funduszu, ale także w ich delegaturach położonych w mniejszych miejscowościach. Wniosek można otrzymać w oddziale lub delegaturze, a także pobrać ze stron internetowych funduszu (www.nfz.gov.pl). Należy do niego dołączyć także dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być np. aktualnie podstemplowana przez pracodawcę książeczka ubezpieczeniowa, druk ZUS poświadczający objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, aktualna książeczka studencka. Wypełniony wniosek wraz załącznikami należy złożyć w odpowiednim oddziale NFZ. Można to zrobić osobiście, pocztą lub faksem.

W praktyce karta najczęściej jest wydawana już w dniu złożenia wniosku. Jedynie w przypadku braku potwierdzenia regularnego opłacania składek zdrowotnych fundusz ma 7 dni na jego rozpatrzenie. Jeżeli okaże się, że składka zdrowotna nie jest opłacona, EKUZ nie zostanie wydany. Na wniosek osoby ubiegającej się o kartę może ona być do niego wysłana pocztą pod wskazany adres lub odebrana przez inną, upoważnioną do tego osobę. Formalności związane z wydaniem EKUZ najlepiej załatwić dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Wynika to z tego, że dla turystów karta jest ważna tylko przez dwa miesiące. Jedynie emeryci i renciści otrzymują ją na 5 lat. W przypadku studentów uczących się na terenie innych państw UE karta obowiązuje do końca roku akademickiego, a dla uczniów zachowuje swoją ważność do końca roku szkolnego.EKUZ nie jest jednak dowodem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia uprawniającym do świadczeń zdrowotnych na terytorium Polski. Oznacza to, że osoba ubezpieczona w NFZ może posługiwać się EKUZ wyłącznie w innych państwach Unii Europejskiej. W trakcie pobytu za granicą kartę należy okazać bezpośrednio w placówce służby zdrowia (lekarzowi lub administracji szpitala). W niektórych państwach wymagane jest okazanie dowodu tożsamości (preferowany paszport) wraz z kartą.

Dominika Sikora

Podstawa prawna

  • - Decyzja Komisji Administracyjnej Nr 197 z dnia 23 marca 2004 r. w sprawie okresów przejściowych wdrażania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 343, poz. 9).

NAPISZ DO