Wydłużone mają też zostać terminy na złożenie sprawozdań z gospodarki odpadami. W przypadku podmiotów odbierających nieczystości prowadzących PSZOK-i ma to być 31 sierpnia br. Wójt, burmistrz, prezydent miasta będą mieli czas do 31 października, a marszałek województwa do 31 grudnia 2020 r.
Projekt zmienia też terminy dotyczące obowiązkowej segregacji śmieci. Gminy miały przygotować uchwały w tej sprawie do 6 września tego roku. Zgodnie z projektem miałyby na to czas do 31 grudnia br. Przypomnijmy, że docelowo segregacja ma być obowiązkowa, a za niedzielenie śmieci na frakcje grozi sankcja w wysokości od dwukrotności do czterokrotności stawki podstawowej.
Projekt zakłada, że do końca roku samorządy będą mogły też utrzymać dotychczasowe stawki za śmieci odbierane z domków letniskowych i opłaty za odbiór pojemników z nieruchomości niezamieszkanych, czyli m.in. z firm i instytucji. Dla części gmin, które obejmują swoim systemem nieruchomości niezamieszkane, to dobra wiadomość, bo stawki maksymalne w ustawie i samorządowcy, i przedstawiciele branży odpadowej zgodnie uznają za zaniżone. Część gmin zdążyła już jednak wprowadzić nowe stawki w gospodarce odpadami, a nawet zmienić metodę obliczania opłaty śmieciowej.