EIT w ostatniej dekadzie wsparł blisko 10 tys. innowacyjnych przedsiębiorstw. Pilotażowy program, na który do 2028 r. instytut planuje przeznaczyć co najmniej 30 mln euro i docelowo rozszerzyć go na co najmniej trzy dodatkowe kraje, maotworzyć młodym firmom drzwi na zagraniczne rynki oraz przyspieszyć tworzenie przełomowych rozwiązań, które mogą odpowiedzieć na wyzwania globalne.
Klimat, transformacja cyfrowa, energia i nie tylko
Do programu mogą zgłaszać się małe i średnie przedsiębiorstwa rozwijające technologie, w tym deep tech, w jednym z siedmiu obszarów tematycznych: klimat, transformacja cyfrowa, energia, opieka zdrowotna, surowce rzadkie i minerały, żywność i rolnictwo, inteligentne miasta i mobilność. EIT Regional Innovation Booster skierowany jest do startup-ów posiadających technologie o wysokim poziomie gotowości rynkowej (TRL 7+), czyli takie, które zostały już przetestowane w realnym środowisku i są gotowe do wdrożenia w skali międzynarodowej. Program zakłada skalowanie rozwiązań na jednym z trzech wybranych rynków: hiszpańskim, niemieckim lub krajów nordyckich.
– Pomimo imponującej liczby i różnorodności talentów technicznych polskie start-upy są niedostatecznie reprezentowane na arenie międzynarodowej, niewielu z nich udaje się także odnieść sukces na rynku globalnym, m.in. z uwagi na ograniczony dostęp do globalnych sieci start-upów czy luki w finansowaniu na etapach wzrostu. EIT Regional Innovation Booster zapewnia wsparcie start-upom w tych kluczowych obszarach. To zdecydowany krok w kierunku podniesienia rangi Polski i polskiego ekosystemu innowacji na arenie międzynarodowej – mówi Michał Jaros, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
– Nie jest to kolejny tradycyjny akcelerator – EIT Regional Innovation Booster to innowacyjne podejście do wspierania lokalnego ekosystemu start-upowego. Nie jest to kolejny program międzynarodowy. Współtworząc go z polskim rządem i lokalnymi instytucjami, zaprojektowaliśmy środowisko wsparcia precyzyjnie dopasowane do potrzeb rodzimych przedsiębiorstw. Dzięki temu EIT Regional Booster może realnie pomóc obiecującym firmom pewniej wejść na rynki globalne – wskazuje Martin Kern, dyrektor Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii.
Granty i wsparcie dla start-upów
EIT Regional Innovation Booster przewiduje trzy etapy. W pierwszym zostanie wybranych maksymalnie 12 start-upów z przełomowymi technologiami. Każdy z nich wskaże jeden z trzech wybranych regionów docelowych i przez kolejny miesiąc będzie korzystać ze wsparcia mentorów oraz ekspertów tego rynku, którzy wspólnie opracowują szczegółową roadmapę ekspansji. Partnerem etapu jest Krajowy Punkt Kontaktowy NCBR.
Do drugiego etapu, który będzie realizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zostanie wybranych do pięciu firm. Otrzymają one granty w wysokości do 200 tys. euro na internacjonalizację i realizację założeń roadmapy z etapu pierwszego.
W III etapie, zaplanowanym na pierwszą połowę 2026 roku, maksymalnie pięć start-upów, które pomyślnie przeszły etap II, będzie mogło otrzymać wsparcie dedykowanego eksperta z wybranego regionu. Będzie on doradzał, pomagał w rozwiązywaniu wyzwań, wspierał w networkingu i monitorował postępy. Dodatkowo zespoły inwestycyjne EIT Community będą mogły indywidualnie współpracować z wybranymi start-upami z myślą o potencjalnej inwestycji kapitałowej.
Wnioski do I etapu programu można składać do 31 sierpnia 2025 r. poprzez formularz online EIT. Otwarcie konkursu na etap II przewidywane jest w drugiej połowie roku.
JPO