Weszły w życie zmiany w małym ruchu granicznym między Polską i Ukrainą. Zmiany na korzyść obywateli, którzy na podstawie pozwolenia mogą od dziś dłużej przebywać na terytorium objętym małym ruchem granicznym. Wydawanie samych pozwoleń też ma być usprawnione.

Posiadacze zezwoleń małego ruchu mogą od dziś przebywać za granicą 90 dni, a nie jak dotychczas - 60. Małym ruchem objęte są tereny przygraniczne zarówno po polskiej, jak i ukraińskiej stronie. Kolejna zmiana polega na tym, że osoby ubiegające się o zezwolenie będą płacić 20 euro za dokument tylko raz - podczas wydania pierwszego zezwolenia. Kolejne będą wydawane za darmo.

Zostanie też zniesiony obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dla posiadaczy zezwoleń. Przekraczający granicę w ramach małego ruchu ubezpieczają się dobrowolnie, lub sami ponoszą koszty związane z leczeniem. Zezwolenia mają też być wydawane szybciej, sprawniej i nie tylko w konsulatach, bowiem nowe przepisy pozwalają na powierzenie wydawania zezwoleń firmom zewnętrznym.

Zmiany to efekt umowy, którą prezydenci Polski i Ukrainy podpisali pod koniec zeszłego roku. Mały ruch na polsko-ukraińskiej granicy został wprowadzony w 2009 roku.