Zygmunt Frankiewicz jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce. Wielokrotnie nagradzany samorządowiec, który udowodnił, że stabilność władzy w połączeniu z odważnymi wizjami i konsekwencją w działaniu może przynieść wielkie korzyści.

Początki były bardzo trudne. W latach 90. władza lokalna bywała niestabilna. W 1993 roku, w trakcie pierwszej kadencji samorządowej, fotel prezydenta miasta zwolnił się kilkukrotnie. Po tych zawirowaniach radni powierzyli tę funkcję Zygmuntowi Frankiewiczowi. Od 2002 roku prezydenta miasta wybierają mieszkańcy. Zygmunt Frankiewicz wygrał bezpośrednie wybory trzy razy z rzędu. Co sprawia, że mieszkańcy obdarzają go takim zaufaniem?

20 lat temu, Gliwice były jednym z najbiedniejszych miast w województwie śląskim. Sytuacja finansowa była tak trudna, że w 1990 roku praktycznie wstrzymano inwestycje finansowane z budżetu miasta. Jak jest dzisiaj? Gliwice są w bardzo dobrej kondycji finansowej, a sytuację ekonomiczną miasta wysoko ocenia niezależna światowa agencja Fitch Ratings.

Dobra kondycja finansowa Gliwic to efekt systematycznego budowania bazy ekonomicznej miasta i porządkowania wszystkich dziedzin jego życia. Z miasta zniknęły przestarzałe i nierentowne zakłady przemysłowe. Zastąpiły je nowoczesne fabryki, centra logistyczne i firmy z sektora wysokich technologii.

Kluczowym momentem była wygrana batalia o ściągnięcie do miasta tzw. inwestora strategicznego, jakim był Opel. Decyzja General Motors o uruchomieniu fabryki właśnie w Gliwicach, ułatwiła przyciągnięcie kolejnych inwestorów.

W specjalnej strefie ekonomicznej w Gliwicach działa ponad 60 firm z całego świata. Zainwestowały one w sumie już ponad 6 miliardów złotych. W nowoczesnych fabrykach pracę znalazło około 14 tysięcy osób. Gliwice postawiły nie tylko na nowoczesny przemysł, ale też na innowacje. Samorząd stara się tworzyć optymalne warunki dla rozwoju firm zajmujących się wysoko zaawansowanymi projektami technologicznymi. W tym celu, w miejscu dawnej kopalni węgla kamiennego powstał kompleks „Nowe Gliwice”. Poprzemysłowe tereny pozyskane od skarbu państwa stały się gliwicką „doliną krzemową”. Na ten cel miasto otrzymało wielomilionowe wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. W odrestaurowanych budynkach działa m.in. Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości oraz inkubator przedsiębiorczości dla małych i średnich firm. Dla większych inwestorów przygotowano działki budowlane, na których jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne siedziby firm. Do najciekawszych przedsięwzięć spod znaku innowacji bez wątpienia zaliczyć należy utworzenie gliwickiego Technoparku – który jest wspólną inicjatywą miasta, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej.

Magnesem przyciągającym do Gliwic inwestorów jest świetna lokalizacja – miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych autostrad – A1 i A4. Trwa budowa Drogowej Trasy Średnicowej – najważniejszej dla aglomeracji inwestycji drogowej.

Jakość życia poprawia się obecnie w wielu dziedzinach, bo miasto bardzo się wzbogaciło i ma spore pieniądze na inwestycje.

Gliwice, jako pierwsze miasto w województwie, wybudowały nowy stadion piłkarski. Dla mieszkańców wzniesiono 4 kryte pływalnie miejskie (w tym jedną z basenem o wymiarach olimpijskich), ogólnodostępne są przyszkolne boiska i nowe place zabaw. W ostatnim roku oddano do użytku 4 wielofunkcyjne hale widowiskowo-sportowe. Trwa budowa nowoczesnego obiektu o charakterze widowiskowo-sportowym. Hala Gliwice pomieści 15 tysięcy widzów. Będą w niej organizowane imprezy sportowe, koncerty muzyczne i targi branżowe.

Symbolem Gliwic jest Radiostacja – na renowację i oświetlenie tej wyjątkowej w skali Europy, modrzewiowej wieży oraz zagospodarowanie jej najbliższego otoczenia gliwicki samorząd przeznaczył blisko 8 mln zł. Miejscem wypoczynku i organizacji imprez plenerowych jest również Park Chopina z Palmiarnią Miejską. Pawilony z egzotycznymi roślinami uzupełnia część akwarystyczna, z największą w Polsce ekspozycją ryb słodkowodnych.

Zygmunt Frankiewicz uczestniczy aktywnie w rozwoju samorządu terytorialnego. Od 15 lat pełni społecznie funkcję przewodniczącego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów – organizacji
zrzeszającej przedstawicieli 117 gmin (w tym wszystkich 19 miast na prawach powiatu) i 8 powiatów, a reprezentującej aż 4 miliony Polaków. Od pięciu lat zasiada w zarządzie stowarzyszenia World Technopolis Association, skupiającego światowe technopolie. Jest wiceprzewodniczącym WTA, reprezentującym region Europy. Pod koniec ubiegłego roku w Gliwicach samorządy centralnej części województwa śląskiego powołały Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego. Głównym celem stowarzyszenia jest współpraca przy podziale unijnych dotacji z nowej perspektywy finansowej. Przewodniczącym związku jednogłośnie wybrano Zygmunta Frankiewicza.