statystyki

„Operacja strzał w Księżyc”. Brytyjski rząd przetestuje całe miasto pod kątem COVID-19

autor: Jakub Kapiszewski05.11.2020, 08:41; Aktualizacja: 05.11.2020, 19:01
Pilotaż ma ruszyć już w piątek w Liverpoolu; od jego wyników zależy, czy rząd zdecyduje się zwiększyć skalę programu, który w początkowych zamierzeniach miał kosztować nawet 100 mld funtów.

Pilotaż ma ruszyć już w piątek w Liverpoolu; od jego wyników zależy, czy rząd zdecyduje się zwiększyć skalę programu, który w początkowych zamierzeniach miał kosztować nawet 100 mld funtów.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: NEIL HALL

Od dzisiaj w Anglii obowiązuje lockdown. Rząd jednak ma plan, żeby już się nie powtórzył: testowanie na masową skalę.

Podstawowa zasada nowych obostrzeń jest prosta: wszyscy mają zostać w domach, chyba że muszą wyjść do pracy, w celach edukacyjnych, na zakupy lub żeby zaopiekować się kimś, kto tego wymaga. Zamknięte będą wszystkie sklepy poza spożywczymi. Organizacja wesel zostaje zawieszona. Puby i restauracje będą działać wyłącznie w trybie dostawy lub na wynos.

Głównym celem lockdownu jest niedopuszczenie do załamania się ochrony zdrowia. Mówił o tym we wtorek w parlamencie Chris Whitty, główny doradca rządu ds. medycznych. – Już w tej chwili mamy szpitale – np. w Liverpoolu – które mają więcej covidowych pacjentów niż wiosną. Jeśli przybędzie ich jeszcze trochę, to znajdziemy się w opałach – stwierdził ekspert. Dodał, że w zaistniałej sytuacji lockdown jest jedyną praktyczną opcją, chociaż bolesną gospodarczo i społecznie.

O powrocie do lockdownu mówiło się pod drugiej stronie kanału La Manche mniej więcej od miesiąca. Wówczas doradzili to Borisowi Johnsonowi eksperci ze specjalnej grupy kryzysowej. Premier decyzję jednak odłożył, zamiast tego wprowadzając podział kraju na strefy rosnących obostrzeń w zależności od sytuacji epidemicznej (podobnie jak w Polsce). Przez miesiąc sytuacja zmieniła się jednak diametralnie – o ile na początku października w szpitalach w Anglii leżało ok. 2 tys. pacjentów chorych na COVID-19, o tyle teraz jest ich ponad pięć razy więcej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie