statystyki

Nowe stare w bezpieczeństwie. Co po ew. wygranej Trzaskowskiego

autor: Maciej Miłosz08.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 08.07.2020, 09:10
Kim są ludzie, którzy doradzają Rafałowi Trzaskowskiemu w kwestii polityki bezpieczeństwa

Kim są ludzie, którzy doradzają Rafałowi Trzaskowskiemu w kwestii polityki bezpieczeństwaźródło: DGP

W przypadku wygranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w kwestiach obronności najbardziej wpływowi będą współpracownicy szefa MON w rządzie PO–PSL Tomasza Siemoniaka

Gdy prezydentem ponownie zostanie Andrzej Duda, zmiany kadrowej w dziedzinie bezpieczeństwa w najbliższym czasie nie będzie. Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego najpewniej dalej będzie Paweł Soloch mający dosyć poprawne stosunki zarówno z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem, jak i szefem KPRM Michałem Dworczakiem, który bezpieczeństwem się interesuje i w tej materii co jakiś czas stara się forsować swoje pomysły. BBN pełni obecnie funkcję ośrodka doradczego, którego resort obrony czasem słucha, a czasem nie (jak choćby z zakupem fregat Adelaide w Australii). Pałac odpowiada w dużej mierze za kontakty ze Stanami Zjednoczonymi. Ten temat nadzoruje minister i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jeśli wygra Rafał Trzaskowski, dojdzie do swego rodzaju kontrrewolucji. Wpływ i wgląd w sprawy bezpieczeństwa odzyskają ludzie, którzy za czasów rządów PO–PSL byli współpracownikami ówczesnego ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka. Ogłaszając kilka tygodni temu zespół doradców ds. bezpieczeństwa i obrony Polski, Rafał Trzaskowski wskazał osiem nazwisk: sześciu generałów, jednego pułkownika i jednego ambasadora. Wszyscy obecnie są poza służbą, ale można ich określić mianem „głębokiego państwa”, bo od lat robili w nim karierę. Ten skład określili głównie Tomasz Siemoniak, poseł Cezary Tomczyk i były szef Służby Wywiadu Wojskowego Radosław Kujawa. – To są ludzie, którzy też współpracowali z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Doświadczeni, bo pełnili przez lata istotne funkcje – tłumaczy Siemoniak. Kandydatce PO doradzał również m.in. były ambasador Ryszard Schnepf, ale w gronie doradców Trzaskowskiego się nie znalazł.

Jest za to m.in. były szef Sztabu Generalnego Mirosław Cieniuch, który – jak ambasador Jacek Najder czy Radosław Kujawa – brał udział m.in. w tzw. Forach Bezpieczeństwa organizowanych przez środowisko PO. O ile ich obecność nie dziwi, to zaskakują w tym gronie generałowie Głowienka i Wojtan, którzy publicznie się raczej nie udzielali. Ten pierwszy został szefem wojsk lądowych po katastrofie smoleńskiej, ten drugi był zastępcą szefa sztabu. Silna jest w tym gronie reprezentacja ludzi wojskowych służb – są to generałowie Kujawa, Stróżyk i Pytel. Ten ostatni to były szef Służby Kontr wywiadu Wojskowego, związany także z Centrum Eksperckim Kontrwywiadu NATO, do którego nocą wtargnął współpracownik Antoniego Macierewicza Bartłomiej Misiewicz. Prokuratura przedstawiła mu również zarzuty nieuprawnionych kontaktów z rosyjską FSB, ale ta sprawa od lat nie może znaleźć finału w sądzie. Wydaje się, że jest to związane z tym, że na stanowisku ministra obrony Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Błaszczak, co pociągnęło za sobą zmiany w prokuraturze wojskowej. Pytel jako doradca Trzaskowskiego miał jasno pokazać, że w razie wygranej Trzaskowskiego działania Antoniego Macierewicza jako ministra obrony zostaną wzięte pod lupę. Trzaskowski wprost zapowiedział, że będzie dążył do postawienia polityka PiS przed Trybunałem Stanu.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • Klops(2020-07-08 09:58) Zgłoś naruszenie 82

  Boże chroń nas przed nimi...., oni swoje 5 minut już mieli i tego powrotu chyba nikt nie chce oprócz tej całej bandy co ma w tym interes.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kleopatra -Jones(2020-07-08 10:12) Zgłoś naruszenie 72

  Ci panowie już byli Może panowie generałowie wraz z Siemoniakiem pochwalą się co zrobili dobrego dla kadry zawodowej i cywili zwłaszcza w sprawie podwyżek wynagrodzeń ,Nie było 7 lat .I zanosi się na to samo .A awanse będą dla generałów po moskiewskich szkołach.

  Odpowiedz
 • Hmm(2020-07-08 09:47) Zgłoś naruszenie 61

  Jak wygra ten Cwaniaczek to niech sie dzieje Wola Boza.

  Odpowiedz
 • MelinaPlus(2020-07-08 11:36) Zgłoś naruszenie 27

  PiS nic nie robi w sprawie mieszkań. Młodzi po studiach przez wiele lat gniją w totalnych dziurach z obcymi, gdzie warunki urągają ludzkiej godności. Mieszkania deweloperskie powstają, ale większość kupują "inwestorzy" za gotówkę, zanim wbije łopatę w ziemię. Dlatego nigdy nie zagłosuję na PiS. Emeryci nory odziedziczone po przodkach wynajmują studentom - za to powinno grozić więzienie i milionowe kary od sanepidu!!! Trzaskowski otwarcie mówi o problemach młodych Polaków i chce przywrócić Mieszkanie dla Młodych.

  Odpowiedz
 • bez prawa(2020-07-08 20:40) Zgłoś naruszenie 11

  Wiara czyni cuda może stanie się cud naprawdę wierzysz w to? Nikt nie ma interesu w tym żeby pomoc mniej zamożnym szczególnie w Warszawie do której pcha się kto żyw

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie