Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 260 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o kolejnych 13 zgonach. Zakażenie wykryto dotąd w sumie u 6934 osób, z których 245 zmarło.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (86), śląskiego (33), mazowieckiego (24), łódzkiego (22), opolskiego (20), podlaskiego (16), małopolskiego (14), dolnośląskiego (12), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), lubelskiego (6), podkarpackiego (4) oraz pomorskiego (4).

Resort przekazał, że zmarło 13 kolejnych osób zakażonych koronawirusem: sześciu mężczyzn i siedem kobiet. Osoby zmarłe były w wieku od 62 do 98 lat. Większość miała choroby współistniejące.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 6934, 245 z nich zmarło.

Liczba testów

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do tej pory w Polsce wykonano 143 630 testów na obecność koronawirusa. W ciągu ostatniej doby - ponad 5,6 tys.

Spośród 143 630 zbadanych próbek, 136 696 dało wynik negatywny na obecność SARS-coV-2. Obecność koronawirusa potwierdziło 6934 próbek.

Ile osób wyzdrowiało?

Jak przekazał w poniedziałek resort zdrowia, liczba osób hospitalizowanych wynosi 2510 osób (stan na 13 kwietnia), kwarantanną objętych jest 151 tys. 548 osób, nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 29 tys. 571 osób, a 487 wyzdrowiało.

Hospitalizacja w tym kontekście nie oznacza, że osoba przebywająca w szpitalu jest zakażona koronawirusem. Niektóre osoby mają objawy chorobowe charakterystyczne dla COVID-19, ale może to być np. grypa. Przeprowadzenie badania diagnostycznego pozwala ustalić, czy osoba hospitalizowana jest zakażona wirusem SARS-CoV-2.

Natomiast kwarantanną są objęte przez 14 dni osoby zdrowe, które miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoby takie mają przebywać w domu, nie mogą się z nikim kontaktować, bo stanowią potencjalne źródło zakażenia. Dwa tygodnie to okres, który liczy się od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.

Nadzór epidemiologiczny to mniej restrykcyjna forma izolacji osób, które nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale pośrednio osoba taka przebywała w ich otoczeniu. Przed dwa tygodnie osoba objęta nadzorem musi kontrolować swój stan zdrowia. Dwa razy dziennie mierzyć temperaturę. Nadzór odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia.