statystyki

PiS i PO różnią się... Właściwie czym się różnią? [OPINIA ZAREMBY]

autor: Piotr Zaremba14.09.2019, 08:45
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Wojtek Jargiło

W klimacie skrajnej polaryzacji i wzajemnej niechęci, nieporównywalnej z czymkolwiek wcześniej, w wielu kwestiach PiS i PO jawią się jako swoje lustrzane odbicia.

P o mysł jest, tylko trzeba go dobrze znaleźć – tak skwitował Grzegorz Schetyna, wtedy lider przegranej Koalicji Europejskiej, pytanie, jak zamierza pokonać PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych. Najdalej idącym pomysłem, wymuszonym na Schetynie, okazała się wymiana twarzy kampanii. Jednak z pierwszych sondażowych sygnałów nie wynika, by Małgorzata Kidawa-Błońska, polityk drugiego szeregu awansowany nagle na kandydata na szefa rządu, miała dać najsilniejszej formacji opozycji przełom i sukces.

Państwo socjalne łączy

Ubiegły weekend z bombastycznymi konwencjami KO-PO i PiS przyniósł jednak odpowiedź na pytanie o podstawowe tematy kampanii. I jest ona zaskakująca – oto w klimacie skrajnej polaryzacji i wzajemnej niechęci nieporównywalnej z czymkolwiek wcześniej, w wielu kwestiach główne formacje jawią się jako swoje lustrzane odbicia. Nie w konkretnych zapowiedziach, lecz w logice obdarowywania nas prezentami. Zresztą filozofia państwa – socjalnego i opiekuńczego – znalazła się na sztandarach wszystkich głównych ugrupowań (poza prawicową Konfederacją i, może w nieco mniejszym stopniu, PSL).

Magazyn DGP 13 września 2019

Magazyn DGP 13 września 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Różnica jest taka, że PiS koncentruje się na potężnych akcjach rozdawniczych adresowanych do jak najszerszych grup. Z kolei Koalicja Obywatelska próbuje odpowiadać prezentami kierowanymi bardziej precyzyjnie. Czasem mają one sens (bardziej rozbudowana pomoc niepełnosprawnym), czasem zadziwiają niejasnością prowadzącą do absurdów (trudna do spełnienia zapowiedź darmowego internetu dla młodych ludzi). Warto jednak przypomnieć, że równocześnie KO-PO konsekwentnie powtarza swoją fundamentalną obietnicę: nieodbierania tego, co rozda PiS. Więc wszystkie nowe wydatki są tylko dopełnieniem modelu wynikającego najpierw z wprowadzenia 500+, a potem z piątki Kaczyńskiego. Często kosztownym dopełnieniem.

Można oczywiście twierdzić, że sumy obiecane przez blok Kidawy-Błońskiej i Schetyny są mniejsze niż te, które zapowiedziano na pisowskiej imprezie w Lublinie. Czasem też ujawniają się ślady dawnych różnic – z czasów gdy Platforma próbowała jeszcze być formacją liberalną. Kiedy PiS obiecał radykalne podwyżki płacy minimalnej, platformersi odpowiedzieli, że uderzą one w przedsiębiorców, za co od razu spotkały ich oskarżenia, że są drapieżnymi liberałami.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (25)

  • Gioconda (2019-09-14 10:05) Zgłoś naruszenie 265

    PiS to skrajna lewica. Zero roboty i każdemu według potrzeb

    Odpowiedz
  • czas na radykalne zmiany(2019-09-14 10:00) Zgłoś naruszenie 206

    PiS i PO różnią się... Właściwie czym się różnią?...... Tylko poparciem mesjasza z Torunia. Przecież to ta sama rodzina styropianowa. Czy były różnice miedzy KLD, PC albo AWS . To ciągle ci sami rozmodleni szkodnicy.....

    Odpowiedz
  • idzi(2019-09-14 09:26) Zgłoś naruszenie 189

    PIS też nie dotrzymuje obietnic wyborczych - przykład ? nie dotrzymał obietnicy wyborczej o przewalutowaniu kredytów frankowych po kursie z dnia otrzymania kredytu !

    Odpowiedz
  • Ob.(2019-09-14 10:13) Zgłoś naruszenie 152

    Gdzie zwiększenie kwot wolnej od podatku w 2020r ?

    Odpowiedz
  • qaz(2019-09-14 10:41) Zgłoś naruszenie 146

    Niczym się nie różnią bo PIS+PO= AWS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2019-09-14 13:43) Zgłoś naruszenie 1319

    Zasadniczą różnicę stanowią ludzie wypełniający oba te ugrupowania. PO jest poUBeckie, a PIS poAKowskie. PO zaludniają osoby, którzy sami, których rodzice i dziadkowie robili kariery dzięki kolaboracji z opresorami Polski i dalej nie wyobrażają sobie innego funkcjonowania, jak wypełniając polecenia obcego, wrogiego Polsce i większości Polaków zewnętrznego suwerena. PIS kontynuuje umiarkowaną linię niepodległościową i solidarystyczną jaką wypracował rząd na uchodźctwie i AK.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • geodeta(2019-09-14 09:18) Zgłoś naruszenie 127

    Suweren artykułuje rożnice na forach dość wyraźnie: " Wiemy że PiS kradnie ale przynajmniej nam coś daje a PO nic nie dawało."

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2019-09-14 09:58) Zgłoś naruszenie 94

    Pan redaktor Zaremba również ma zmienne poglądy w zależności, gdzie jest zatrudniony oraz kto mu płaci. Jak zmieniła się Polska w ostatnich 4 latach nie trzeba tłumaczyć w tendencyjnie pisanych artykułach. Dla jednych w większości zmieniło się diametralnie życie na plus. Dla części związanych z byłą władzą PO/PSL sytuacja społeczno finansowa mogła ulec pogorszeniu. Lecz tak wygląda życie i trafnejest tu przysłowie " raz na wozie raz pod wozem".

    Odpowiedz
  • green (2019-09-14 12:18) Zgłoś naruszenie 52

    Roznia sie np. w sprawach obyczajowych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2019-09-14 20:55) Zgłoś naruszenie 40

    Polityków tak tych z PO jak z PiS-u wybiera - na swoje podobieństwo jak Bóg człowieka - obywatel, wyborca, czy tak dziś popularne określenie ; suweren !! A w skrócie : jaki pan taki kram ! W Polsce po tylu rozbiorach, powojennej okupacji przez czerwonoarmistów, w kraju gdzie był głód & ubóstwo, także umysłowe, gdzie bez półlitrówki nie załatwiłeś jakiejkolwiek rzeczy Polak nauczył się cwaniactwa. Szedł do pracy ale w celu "zakombinowania", bo jak nie wyniósł drobnej rzeczy na handel wymienny to czuł się oszukany przez "państwo". To mu pozostało po dziś. W genach ... po ojcu, po matce. No i to odwieczne, przez stulecia, obrażanie rozumu człowieczego co niedzielę w magazynach wiary, zaprzeczaniu osiągnięć medycznych akcentując w zamian moc swojego Boga przyczyniło się do głębokiego zagubienia Polaków. Stąd i zapewne ten wyścig szczurów. Wbijają zewsząd, czy to z mównicy czy ambony grzech wszelaki, nakazując poprzez zastraszanie pokutę i posłuszeństwo idą w duecie pod ramię Pan z plebanem sterują tym społeczeństwem !! Ku Jego zagładzie... Niedawno, z miesiąc temu czytałem mądry artykuł napisany przez nieznanego mi człowieka - "...W Polsce mamy problem, a mianowicie to, że część "elit" politycznych przystrojona funkcyjnie w fatałaszki ministrów, premierów czy prezydentów, pozwala sobie względem 4/5 społeczeństwa które na nich nie zagłosowało w 2015 r. nazywać część z nich drugim sortem, zdradzieckimi mordami itp. Tak to niby "elity" obrzucają inwektywami większą część społeczeństwa nie podziwiającego ich zaściankowej wizji " . Nic dodać nic ując.

    Odpowiedz
  • Apolonia Kotrapis(2019-09-15 08:39) Zgłoś naruszenie 30

    Różnica? To przepaść cywilizacyjna!!!

    Odpowiedz
  • RENCIŚCI i EMERYCI(2019-09-14 19:25) Zgłoś naruszenie 22

    Co z bezpłatnymi lekarstwami dla wapniaków 75 plus ? Jak płaciłem miesięcznie 460 zł. to nadal płacę o 32 zł.mniej. Za kilka tygodni JESIENNE WYBORY. CZEKAMY CIERPLIWIE na OSTATECZNA DECYZJĘ RZĄDU. JEŻELI DO KOŃCA WRZEŚNIA NIE NASTĄPIĄ ZMIANY, TO MILIONY RENCISTÓW i EMERYTÓW NIE ODDA SWYCH GŁOSÓW NA PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ. NIE MOŻECIE NAS STALE BRAĆ POD CH* J.

    Odpowiedz
  • A gdyby(2019-09-22 07:05) Zgłoś naruszenie 10

    Dlatego głosowanie na PO/PiS, żeby do władzy nie doszli ci z PiS/PO jest nieracjonalne. Dlatego trzeba głosować na Konfederację.

    Odpowiedz
  • lo(2019-09-14 10:53) Zgłoś naruszenie 10

    nikt tyak naprawde niewie co w kims siedzi aby niektorym obywatelom zaszkodzic innych wywyzszyc ,tak jest we wszystkich urzedach ,sądach ZUSIE ,poprostu ludzie pelniący dla nas sluzbe nie zdają sobie z tego sprawy jeden od drugiego udaje ze na nich bata niem,a i lud wszystko m,usi przyjąc wszystkie glupoty a my z usmiechem

    Odpowiedz
  • Hahaha(2019-09-14 13:23) Zgłoś naruszenie 10

    W Radzie Powiatu w Wołowie rządzi koalicja PiS z PO z PSL i SLD nawet o czym informuje Kurier Gmin ,Radio Wrocław i Radio Rodzina, można?

    Odpowiedz