statystyki

Afera z Piebiakiem największym kryzysem w karierze Ziobry. PiS poświęci ministra, by wygrać wybory?

autor: Tomasz Żółciak23.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 23.08.2019, 09:02
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Pawel Malecki Agencja Gazeta

Kryzys – jak afera związana z byłym już wiceszefem resortu sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem – to też jest test. Sprostanie mu może polityka wzmocnić.

J esteśmy świadkami największego być może kryzysu w politycznej karierze Zbigniewa Ziobry. Afera ze zorganizowanym systemem hejtu, którym kierowali ludzie podlegli mu w resorcie sprawiedliwości, może podkopać jego pozycję w Zjednoczonej Prawicy.

Z PiS już dochodzą sygnały, że ministra szeryfa być może trzeba będzie odsunąć na boczny tor lub w ostateczności poświęcić w imię wyższego dobra – wygranej w jesiennych wyborach. I to nawet mimo ryzyka, że taka decyzja może zaowocować wewnętrzną wojną na prawicy.

Marginalizacja

– Nasi zwolennicy głosują przede wszystkim na PiS. Jeśli na listach zabraknie kogoś spośród naszych koalicjantów, nikt raczej nie będzie po nich płakać – w ten sposób polityk Prawa i Sprawiedliwości z kręgów rządowych podsumowuje sytuację Zbigniewa Ziobry (jego Solidarna Polska i Porozumienie Jarosława Gowina tworzą wraz z PiS rządzącą Zjednoczoną Prawicę).

Nie wiadomo, czy minister sprawiedliwości wiedział o kampanii internetowego hejtu wymierzonej w sędziów, a rozpętanej przez jego podwładnych. Oficjalnie zapewnia, że nie. – Jak tylko się dowiedziałem o możliwym naruszeniu standardów przez sędziów zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości, natychmiast podjąłem decyzję o ich zwolnieniu. Nie będę tolerował tego rodzaju zachowań – zapewnił w środę na antenie TVP Info Ziobro.

Niezależnie od tego, czy wiedział, czy też nie, to na niego spada polityczna odpowiedzialność za kryzys, w jakim znalazł się cały obóz dobrej zmiany tuż przed wyborami. I w związku z tym nawet w szeregach Zjednoczonej Prawicy pojawiają się spekulacje co do dalszej politycznej kariery ministra szeryfa.

– Przede wszystkim musimy wygrać wybory. Nikt nie zamierza „umierać” za Zbyszka – wskazuje mój rozmówca z PiS. – W tym obozie nikt, poza Jarosławem Kaczyńskim, nie jest nie do ruszenia. Jeśli prezes uzyska kompromitujące informacje o Ziobrze, a sytuacja zacznie zagrażać popularności Zjednoczonej Prawicy, raczej się nie zawaha – ocenia też jeden z polityków Porozumienia, koalicjanta PiS.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (79)

 • zerro(2019-08-23 08:38) Zgłoś naruszenie 15814

  Nie bójmy się określenia zorganizowana grupa przestępcza. To co się działo za przyzwoleniem wierchuszki ze szkalowaniem sędziów (bilbordy) to już wówczas był skandal. To co się dzieje dziś, to jawne przestępstwa na oczach Suwerena. Jak długo można to tolerować w imię 500+?

  Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
 • Temeryn(2019-08-23 09:12) Zgłoś naruszenie 11312

  Państwo PiS udowodniło, że posunie się do wszystkiego by zniszczyć niewygodnych, prawnie tworząc przepisy lub poza prawnie. SB też tak działało. W normalnym, demokratycznym kraju cały rząd by upadł, jeszcze za poprzednich rządów PiS przy próbie zniszczenia Samoobrony były kolejne wybory, ale metody zostają. Przed szkodą i po szkodzie....

  Odpowiedz
 • POP(2019-08-23 08:35) Zgłoś naruszenie 9112

  ja sie dziwie ze jego nazwisko jest ciagle powtarzane on powinien szczeznac na zawsze to jest ka---lia jakiej szukac ze swieca zwykla zgnilizna ludzka

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Vando(2019-08-23 09:05) Zgłoś naruszenie 807

  Szkalowanie za granicą ? Polska jest częścią tej zagranicy czyli UE i przyjęła porządek prawny, to juz nie jest zagranica, to jest jedna wspólnota. Jakby szkalowaniem była skarga do sejmu czy rządu na gminę.

  Odpowiedz
 • MIrek(2019-08-23 09:30) Zgłoś naruszenie 798

  Jasne , nikt nic nie wiedział a chłopcy z własnej inicjatywy się tak zabawiali. Przecież PiS sprawia wrażenie że nawet do kibla biegają na rozkaz , wg rozpiski i na polecenie.

  Odpowiedz
 • Trik(2019-08-23 11:00) Zgłoś naruszenie 788

  Polacy to ciekawy naród. Trzy rozbiory Polski to chyba jednak nie przypadek, skoro przeciętny obywatel tego kraju ma w poważaniu Konstytucję. Żal...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nextrade(2019-08-23 10:18) Zgłoś naruszenie 669

  Do autora artykułu. Zwrot dobrej zmiany pisałbym raczej w ironicznych nawiasach, czyli tak: "dobrej zmiany" Bo rządy PiS z całą pewnością nie są dobre dla Polski i jeśli jest to zmiana to z całą pewnością na gorsze, czego przykładem choćby ostatnia afera w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Ziobry.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Danuta67(2019-08-23 10:20) Zgłoś naruszenie 5910

  Niczego nie należy się spodziewać, będzie jak było bo pisowska nomenklatura jest odporna. Ziobro nie odejdzie bo Kaczyński się nie zgodzi, bo ma na nich haki oczywiście Ziobro ma haki na Kaczyńskiego i Morawieckiego, dlatego TRZEBA KONIECZNIE WYGRAĆ WYBORY I ODSUNĄĆ I ODSUNĄĆ pis OD WŁADZY i skończyć z tą doją ojczyzną, która im się należy bo to skandal na cały świat. Jesteśmy w rękach M A F I I.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bogna(2019-08-23 13:50) Zgłoś naruszenie 536

  Ziobro może tłumaczyć dzieciom w żłobku, ze nie wiedział o hejcie sędziów a nie nam dorosłym Polakom

  Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2019-08-23 09:28) Zgłoś naruszenie 528

  P i s musi wybory jesienne wygrać większością nie pozwalającą zmienić konstytucji. Przecież muszą wypić to co nawarzyli. Na Tuska już nie zwalą. Żal tylko,że te miss piss zwiały na ciężką kasę do UE.

  Odpowiedz
 • oszukany(2019-08-23 17:17) Zgłoś naruszenie 304

  A miało być tak pięknie. Przyjdą młodzi, zdolni, moralni, biali katolicy, prawdziwi Polacy. A przyszli starzy prokuratorzy zaprawieni w niszczeniu opozycji, nieudacznicy, zdemoralizowani wyżeracze z państwowych koryt, zdewociałe oszołomy, normalna bolszewia, prawdziwi pisowscy Polacy. A ciemny lud się cieszy bo dostał ochłapy. Wesoły kraj.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Andrzej(2019-08-23 16:25) Zgłoś naruszenie 252

  Porblem jest taki, że złapał Kozak Ttarzyna, bo Ziobro ma w ręku Falentę sprawę dwóch wież Birgfellnera i zapewne taśmy z burdelu podkarpackiego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tylko ZIOBRO(2019-08-23 21:34) Zgłoś naruszenie 2334

  Musimy poprzeć Ministra Ziobro, jeżeli przyjdzie inny to znowu sędziowie będą patrzeń na obywatela z góry, na miejscu Ministra dopiero teraz bym się za nich wziął. A te rady adwokacie jak się tak martwią, to czemu nie martwią się o wyrzuconych z mieszkań ludzi, czemu blokują dostęp do zawodu młodym, którzy mogli by mieć tutaj działalność, płacić podatki i wychowywać dzieci, ale nie! zablokujmy dostęp. Może przyjrzymy się jeszcze tym korporacją, jak im tak źle, kto im pozwolił jeździć po różnych słusznych imprezach i psioczyć na demokratycznie wybrany rząd?? Może czas przyjrzeć się tym korporacją, trzeba zorganizować marsz poparcia dla Ministra i jego reform.

  Odpowiedz
 • Andrzej Jan Przyborowski(2019-08-23 13:04) Zgłoś naruszenie 226

  Platforma Obywatelska to dobry nauczyciel. Najpierw PO pokazało PiS -owi jak należy dobierać skład sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Niegłupi PiS poważnie potraktował zaofiarowaną przez PO lekcję. Kolejne zajęcia prowadzone przez PO dotyczyły postawienia Ministra Sprawiedliwości przed Trybunałem Stanu. Niestety oczywista nieudolność PO przekreśliła te plany. PiS pomimo, że w nazwie ma Prawo i Sprawiedliwość niezbyt poważnie traktuje te słowa. Wykonywanie prawomocnych orzeczeń lub ich publikacja w rozumieniu PiS jest uprawnieniem partii, a nie jej obowiązkiem. Zatem pojmowanie słów prawo i sprawiedliwość niekoniecznie oznacza to co dla każdego normalnego obywatela jest oczywistą oczywistością. ps. nie znam się na polityce i nie popieram żadnej partii.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xyz(2019-08-23 08:05) Zgłoś naruszenie 2096

  Myślę, ze gorsze jest szkalowanie własnego kraju za granicą przez określone grupy z zapewnieniem pełnej osłony medialnej również przez ten portal. Hejt, o którym mowa jest tylko pokłosiem tych działań. W najbliższym czasie TSUE oficjalnie wypowie się o przeprowadzonych zmianach w obszarze sądownictwa. Jaka będzie decyzja nie wiemy. Może kompromisowa a być może jednoznaczna kwestionująca bądż legalizująca zmiany.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • prowincjusz(2019-08-23 10:30) Zgłoś naruszenie 1860

  Ludzie, przestańcie się ekscytować. Cała ta sprawa ludzi przeciętnych niewiele obchodzi. Społeczeństwo ma wyrobione zdanie i sądach i sędziach - długie terminy, niezrozumiałe i niesprawiedliwe wyroki, chronienie swoich, normalna i jawna niesprawiedliwość. Sądzi sędzia na telefon, inny zabrał 50 złotych, inny wiertarkę, inny pendriva, inny zlecał sam sobie opinie i za nie płacił z państwowych pieniędzy itd. itp. a teraz dowiaduje się, że jeden sędzia pisał coś na drugiego. I co go to obchodzi? Tak samo ludzie byliby zainteresowani tym, że perszing pobił Nikosia albo krakowiak podpalił auto jakiemuś masie. Zresztą były już boje o trybunał, kod protestował, wałęsa straszył, miliony miały obalic rząd i co? PiSowi rośnie a kolejne "afery" -dziki, korniki, konie w janowie, loty marszalka itp. ludzie mają w głębokim poważaniu. Ta sprawa to pikuś.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Bert(2019-08-23 11:32) Zgłoś naruszenie 1870

  szanowne pismaki z gazety POprawnej, co się tyczy afer, to nie słyszałem o żadnej aferze ministra Ziobry. Natomiast słyszałem o aferach : taśmowej, amber gold, reprywatyzacyjnej, stoczniowej, próby doprowadzenia LOT do upadłości, autostradowej, stadionowej, wyciągowej, skoku na OFE, vatowskiej, elewarru, gazowej z Katarem, zadłużeniowej kraju, pakietu klimatycznego, zakupu gazu z kacapii po najwyższej możliwej cenie, próbie sprzedaży Lasów Polskich, inwiligacji dziesiątków dziennikarzy i polityków prawicowych i konserwatywnych, strzelaniu do protestujących górników wraz z koroną afer - śledztwem smoleńskim oraz kilkudziesięciu innych, jeśli kto ciekawy.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • kogo to obchodzi?(2019-08-23 11:07) Zgłoś naruszenie 1734

  PiS i tak zdecydowanie wygra wybory. Zwykłych ludzi nie interesują afery, tylko ile dostaną kasy od rządu. Dopóki jest 500+ nie ma możliwości, by PiS przegrał wybory.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • JULKA(2019-08-23 11:37) Zgłoś naruszenie 1535

  Dawniej każdy mecenas miał swojego sędziego . Teraz zrobili losowanie sędziego i sprawa się komplikuje .

  Odpowiedz
 • nostradamus(2019-08-23 10:25) Zgłoś naruszenie 1544

  a może to rozgrywa między sędziami popierającymi PIS a tymi popierającymi PO pewnie jedni i drudzy mają cos na siebie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie