statystyki

Koalicja albo wybory. Hiszpania walczy z kryzysem politycznym

autor: Łukasz Grajewski24.07.2019, 07:31; Aktualizacja: 24.07.2019, 07:59
Pedro Sánchez

Pedro Sánchezźródło: ShutterStock

Premier Pedro Sánchez znów spróbuje jutro uzyskać wotum zaufania dla rządu. Jego przegrana pogłębi trwający od lat polityczny impas.

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) pewnie wygrała wybory parlamentarne. 28 kwietnia ugrupowanie rządzone przez Pedra Sáncheza zdobyło 29 proc. głosów, co dało mu 123. miejsce w 350-osobowym Kongresie Deputowanych. Od tego czasu socjaldemokraci skupili się na przekonywaniu lewicowej partii Możemy (Podemos), aby utworzyła z nimi rząd koalicyjny.

Ugrupowanie złożone w dużej mierze z lewicowych aktywistów walczących ze skutkami kryzysu ekonomicznego zdobyło 16 proc. głosów i 43 mandaty. Żeby przyciągnąć ich do współpracy, Sánchez akcentował potrzebę realizacji wielu z postulatów znajdujących się w programie młodej lewicy: podwyżkę pensji minimalnej i emerytur, walkę z rosnącymi kosztami mieszkań oraz programy zwalczające bezrobocie wśród młodzieży. Choć to ostatnie od 2013 r. stopniowo maleje, wciąż jest wysokie i wynosi aż 31,7 proc.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie