statystyki

Włochy nie robią nic, by zmniejszyć zadłużenie. KE zapowiada wszczęcie procedury nadmiernego deficytu

autor: Magdalena Cedro06.06.2019, 07:54; Aktualizacja: 06.06.2019, 07:54
W ostatnich dniach wielki spór koalicjantów wywołała poprawka Salviniego znosząca utrudnienia dla firm w prawie o zamówieniach publicznych. Nie chciał się na nią zgodzić Ruch 5 Gwiazd, wspierający związki zawodowe.

W ostatnich dniach wielki spór koalicjantów wywołała poprawka Salviniego znosząca utrudnienia dla firm w prawie o zamówieniach publicznych. Nie chciał się na nią zgodzić Ruch 5 Gwiazd, wspierający związki zawodowe.źródło: ShutterStock

W poprzednim roku publiczne zadłużenie Włoch wyniosło 132 proc. PKB. To najwyższy, po greckim, dług w Europie. O 50 proc. przewyższa unijną średnią. Bruksela przewiduje, że zadłużenie Italii będzie rosło, a deficyt budżetowy w przyszłym roku może wynieść więcej niż przewidziane w unijnym prawie 3 proc. PKB. W ocenie KE to konsekwencja polityki rządu, który zamiast walczyć z długiem, powoduje jego wzrost.

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis, zapowiadając wczoraj uruchomienie procedury wobec Rzymu, poinformował jednocześnie o zamknięciu jej wobec Hiszpanii. Zachęcał Włochów do wejścia na „drogę do wyzdrowienia, na którą weszli inni”.

Procedura nadmiernego deficytu może zakończyć się nałożeniem na Rzym kary wynoszącej do 0,2 proc. PKB oraz zawieszeniem wypłat funduszy z unijnego budżetu. Wczorajsza zapowiedź to pierwszy krok do rozpoczęcia postępowania dyscyplinującego. Zgodnie z unijnymi zasadami raport KE w tej sprawie muszą teraz poprzeć ministrowie finansów krajów członkowskich. Mają na to dwa tygodnie.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie