Unieważnienie wyborów lokalnych w Stambule. Erdoğan po raz kolejny zadziwia Europę

autor: Magdalena Cedro08.05.2019, 08:13; Aktualizacja: 08.05.2019, 08:13
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan

Powtórzenie wyborów w Stambule zostało szeroko skrytykowane w UE jako kolejny przejaw kurczenia się tureckiej demokracji.źródło: ShutterStock

Ogłoszenie ponownych wyborów to przejaw paniki na dworze sułtana.

Na wniosek tureckiego prezydenta Recepa Erdoğana Wysoka Komisja Wyborcza unieważniła wybory lokalne w Stambule. Przywódca nie mógł przełknąć porażki swojego ugrupowania – AKP. W końcu on sam zaczynał polityczną karierę w latach 90. jako burmistrz tego miasta. Wkrótce potem AKP przejęła władzę w państwie, by rządzić nieprzerwanie do tej pory.

W Stambule partia sprawowała władzę przez ćwierć wieku, do wyborów lokalnych, w których pod koniec marca zwycięstwo odniosła opozycyjna Republikańska Partia Ludowa (CHP). Przejęła ona również władzę w stołecznej Ankarze. Nie są to jednak jedyne powody do zmartwienia dla tureckiego przywódcy, zwanego sułtanem. Ostatnie wybory parlamentarne i referendum w sprawie wzmocnienia pozycji prezydenta były poważnymi znakami ostrzegawczymi – sułtan wygrał w nich o włos.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • pozdrowienia od Kostuchy(2019-05-08 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy do władzy dochodzą wierzący w moce boskie - to tak rządzą. Bardzo odważny jest PiS - aresztuje 52 latkę aby zmobilizować ludzi czarnej mafii do poparcia swoich nienasyconych pieniędzy podatników, partyjnych. Tym razem chodzi im o kasę PE. Wierzący w boga judaizmu /chrześcijańskiego, i.s..l.u / prześladują kobiety i dzieci i niesamowicie oszukują ludzi koło siebie. Np ustawa 447 w USA, wysokie wynagrodzenia dla swoich w RP i w Turcji i parcie do siłowego rozwiązania swoich konfliktów. Vivat samce alfa - dawno się w Europie nie mordowali. Przemoc wobec kobiet i dzieci to za mało dla katoprawaków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie