statystyki

Amerykańska gra o zdrowie: Republikanie chcą zlikwidować konstytucyjne prawo

autor: Radosław Korzycki04.04.2019, 08:04; Aktualizacja: 04.04.2019, 08:07
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Prezydent USA planuje reformę systemu ubezpieczeń. Jeśli mu się to uda, miliony ludzi mogą stracić swoje polisy.

Współpracownicy Donalda Trumpa od minionego weekendu chodzą po redakcjach telewizyjnych i internetowych, by opowiedzieć, że plan Białego Domu w sprawie programu ubezpieczeń, który miałby zastąpić Obamacare, utrwali w historii Partię Republikańską jako „stronnictwo, które wygrało wojnę o zdrowie Amerykanów”.

Takich słów użył na antenie programu „This Week” stacji ABC Mick Mulvaney, pełniący obowiązki szefa prezydenckiej kancelarii. I przysiągł, że ani jeden człowiek nie straci wskutek tego polisy posiadanej już dzięki reformie autorstwa Baracka Obamy. A senator Rick Scott z Florydy, który na forum Kongresu monitoruje prezydencką reformę (jaką już się nazywa Trumpcare), oświadczył w „Face the Nation” telewizji CBS, że przewiduje ona pewną formę urlopów macierzyńskich. To republikańska odpowiedź na zaproponowany przez demokratyczną kandydatkę na prezydenta Kirsten Gillibrand projekt ustawy zapewniającej młodym matkom świadczenie (po uprzednim opodatkowaniu na ten cel kobiety i jej zakładu pracy).

Jednak apolityczni eksperci są już mniej optymistycznie nastawieni do Trumpcare i szacują, że miliony Amerykanów mogą stracić polisę. Podstawowy problem sprowadza się do tego, że Biały Dom chce się wycofać z odpowiedzialności, jaką Obamacare nakłada na rząd federalny, i zwrócić stanom prawo do decydowania o tym, czy subsydiować ubezpieczenie tym, których na nie nie stać. To duże zagrożenie dla pacjentów z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca (w lutym na łamach DGP pisaliśmy o horrendalnych kosztach insuliny) albo drogie w leczeniu nowotwory.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie