statystyki

Emilewicz i Altmaier: Trzeba wzmocnić więzi pomiędzy Francją, Niemcami i Polską [WYWIAD]

autor: Łukasz Grajewski21.03.2019, 08:02; Aktualizacja: 21.03.2019, 08:37
Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewiczźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Aby konkurować z firmami z Chin lub USA, musimy połączyć siły. Potrzebujemy przedsięwzięć większych niż cokolwiek, co obecnie istnieje w Europie – mówi Peter Altmaier, minister gospodarki i energii Niemiec w wywiadzie, jakiego udzielił DGP wspólnie z minister przedsiębiorczości i technologii RP Jadwigą Emilewicz.

Z czego wynika potrzeba stworzenia europejskiego konsorcjum IPCEI (Important Projects of Common European Interest) na rzecz baterii nowej generacji?

Peter Altmaier: Z roku na rok zwiększają się udziały e-mobilności w rynku, a baterie stają się coraz ważniejszą częścią w całym tym biznesie. W interesie naszych państw jest posiadanie własnych mocy produkcyjnych. Dlatego musimy połączyć siły i wspierać konsorcja tworzone przez europejskie firmy. Już na bardzo wczesnym etapie prac rozmawiałem na ten temat z minister Emilewicz. Zdałem sobie sprawę, że Polska, tak samo jak Francja, jest bardzo zainteresowana udziałem w przedsięwzięciu. I że jest to dobry punkt wyjścia do opracowania prawdziwie europejskiego projektu. Chcemy go subwencjonować, opierając się ściśle na regulacjach Komisji Europejskiej.

Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager musi zaakceptować powstanie konsorcjum. Jakiej decyzji należy oczekiwać?

Jadwiga Emilewicz: Podczas mojej piątkowej rozmowy z panią komisarz poruszyłyśmy także i ten temat. Wykładnia brzmi, że gdy mówimy o zupełnie nowych obszarach, przedsięwzięciach, które nie są obecne w Europie, komisja nie stawia przeszkód. Moja rozmówczyni wspomniała nawet, że bateryjny sojusz powinien uzyskać jej pełne wsparcie.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • 007KAL(2019-04-01 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw musimy być pewni, że w tym wielokącie nie będziemy robić za niedorozwiniętych intelektualnie i potencjalnie do oszukania. Może trzeba pomyśleć o konsorcjum Europy z USA, ale też po wcześniejszym ustaleniu bezpieczników przez oszukiwaniem. Rojenia Francji są rojeniami. Po wojnie to Amerykanie zrobili z kolaboranta bohatera i wepchali na świecznik do ONZ.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie