Zarzuty dla Netanjahu w sprawie korupcji i utraty zaufania

autor: Łukasz Grajewski , @Lukaszgrajewski04.03.2019, 07:46; Aktualizacja: 04.03.2019, 07:46
„Bibi”, jak w Izraelu nazywa się premiera i byłego żołnierza elitarnej jednostki Sajjeret Matkal, który uczestniczył w odbiciu samolotu linii Sabena na lotnisku Ben-Guriona w 1972 r. – może zostać oskarżony w trzech sprawach.

„Bibi”, jak w Izraelu nazywa się premiera i byłego żołnierza elitarnej jednostki Sajjeret Matkal, który uczestniczył w odbiciu samolotu linii Sabena na lotnisku Ben-Guriona w 1972 r. – może zostać oskarżony w trzech sprawach.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Scott Eells

Na miesiąc przed wyborami do parlamentu w premiera Izraela uderzają zarzuty korupcyjne. Jego partia wciąż liczy na wygraną , ale szanse na znalezienie koalicjantów spadają.

Prokurator generalny Awiszaj Mandelblit poinformował Binjamina Netanjahu, że zostaną mu przedstawione zarzuty w sprawie korupcji i utraty zaufania. „Zniszczył Pan reputację i wiarę społeczeństwa w służbę publiczną” – tak Mandelblit uzasadnił decyzję w 57-stronicowym liście wysłanym pod koniec ubiegłego roku do premiera. Przed formalnym postawieniem zarzutów polityk musi zostać przesłuchany. Dojdzie do tego już po wyborach do Knesetu, które odbędą się 9 kwietnia br. Jednak ogłoszenie działań przez prokuratora to i tak bomba polityczna. W sobotę wieczorem w Tel Awiwie doszło do demonstracji zwolenników i przeciwników szefa rządu.

69-letni premier sprawujący obecnie czwartą kadencję nie zamierza poddać się bez walki. Netanjahu nazwał oskarżenia polowaniem na czarownicę. Choć wcześniej nie wykluczał rezygnacji z udziału w wyborach w przypadku postawienia mu zarzutów. Teraz kategorycznie wykluczył krok, do którego namawiają go polityczni oponenci. Benny Ganc, były szef izraelskiej armii i lider nowo powstałej centrowej koalicji Niebiesko-Biali, zaapelował już do Netanjahu, aby ten podał się do dymisji.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie