Ustawa zapewni rządowi i agencjom federalnym finansowanie do 21 grudnia; gdyby nie podjęto tego kroku, to środki na funkcjonowanie wielu agend rządu, w tym nawet Departamentu Stanu, ministerstwa bezpieczeństwa narodowego i resortu rolnictwa wyczerpałyby się do końca tygodnia.

Teraz Kongres musi przyjąć kolejną ustawę, która pozwoli wyasygnować 450 mld USD na finansowanie ministerstw do końca roku finansowego, czyli do 30 września 2019 roku.

Jednak prezydent domaga się 5 mld dolarów na budowę muru na granicy USA z Meksykiem, który był jego sztandarową obietnicą wyborczą, a Demokraci uważają, że granicę lepiej uszczelnić za pomocą zaawansowanych technologii i skłonni są na to przeznaczyć 1,6 mld dol.

Trump już kilkakrotnie groził, że nie podpisze ustawy budżetowej, ponieważ nie przewiduje ona finansowania muru. We wrześniu podpisał jednak ustawę budżetową zapewniającą rządowi płynność finansową do 7 grudnia, co oddaliło groźbę "zawieszenia” rządu od 1 października, kiedy to w USA rozpoczyna się nowy rok finansowy. (PAP)

fit/ mal/