statystyki

W PiS ruszają rozliczenia za polexit i Sąd Najwyższy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki08.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 08.11.2018, 08:01
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

PiS wyciąga wnioski z potknięć w wyborach i chce zmienić kurs w sprawie sądownictwa. Możliwe jest wyciąganie konsekwencji za porażki w miastach

Najważniejszą lekcją z kampanii, jaką odebrali politycy PiS, było to, że w efekcie sporu z UE tracili poparcie własnych zwolenników i skutecznie mobilizowali przeciwników. To było widać zwłaszcza w drugiej turze wyborów. – Dochodziło do sytuacji, w której nasi kandydaci w miastach dostawali mniej głosów, niż wcześniej udało się zdobyć kandydatom do sejmików – zwraca uwagę polityk PiS. W partii panuje przekonanie, że temat polexitu – jaki pojawił się w związku z wnioskiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego przed pierwszą turą – nabrał mocy i zaciążył na wynikach.

W ocenie PiS sprawę można wyciszyć – zrealizować wskazane przez trybunał środki tymczasowe, a później stopniowo wygasić spór.

– To postanowienie jest adresowane do polskiego państwa, które, by je wykonać, musi stworzyć podstawę ustawową przywrócenia sędziów w stanie spoczynku do orzekania w Sądzie Najwyższym – mówi poseł PiS Marek Ast. Wicepremier Jarosław Gowin we wczorajszej „Rozmowie Piaseckiego” w TVN 24 podkreślał, że jest bardzo prawdopodobne, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wdrażająca środki tymczasowe TSUE pojawi się do 19 listopada. Czyli w dniu, w którym Polska ma przekazać Komisji Europejskiej, jakie środki podjęła, by wdrożyć środki tymczasowe TSUE.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (44)

  • Ktzysztof(2018-11-08 10:06) Zgłoś naruszenie 14172

    W 1934 Hitler pozamieniał nie pasującycg mu sedziów na swoich z NSDAP. A media grzmiałe głosem Goebbelsa: "Silne państwo musi mieć możliwość usuwania ze stanowisk nie nadających się urzędników. Odnosi się to również do sędziów. Koncepcja nieusuwalności sędziów zrodziła się w obcym świecie intelektualistów,w świecie wrogim narodowi" Jak widzicie, zmienianie sędziów przez partię rzadzącej z powoływaniem się na naród, dziś mówi się "suweren", to nic nowego. To niezbędna część zamiany demokracji w dyktaturę. Unia nie bedzie tolerować w swym gronie państwa faszystowskiego, a w takim kierunku idzie PIS. Sądy podległe władzy były w państwie Hitlera, Stalina i w PRL

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Faramir(2018-11-08 09:38) Zgłoś naruszenie 12556

    No to Zbyszek powinien polecieć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Chcą dorównać Putinowi???(2018-11-08 08:19) Zgłoś naruszenie 10384

    Ingerencja w tryb prawny suwerennego państwa ma tyle wspólnego z prawem co prawo imperialne wobec własnego poddanego. Skoro Unia che być federacją ( a nie jest) , to robi to w sposób właśnie totalitarny, a to wzór czysto komunistyczny w stylu Putina.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nie ściemniać w GP(2018-11-08 08:36) Zgłoś naruszenie 94117

    Jaki Polexit, to wymysł bolszewicko-SBckiej POstkomuny. Komuch jak nie skłamie, to jest chory przez cały tydzień. To samo dot czerwonej prasy, Strzeż się w GP kłamców i lizusów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • green(2018-11-08 10:07) Zgłoś naruszenie 5987

    Ziobro b.dobrze zrobil i powinien dostac pochwale. Sprawa musi w pierwszym rzedzie byc wyjasniona w Polsce. Oczywiscie SB-cia genderowa snuje opowiesc inna,im zalezy tylko na zlikwidowaniu suwerennosci Polski i poddaniu sie rzadom Brukseli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Borys (2018-11-08 10:08) Zgłoś naruszenie 5648

    Jak się teraz cofna to trzeba pakować rodzinę i emigrować bo koalicja sprzeda wszystko do cna A sądu im pomogą jak z ofe .

    Odpowiedz
  • Gonić kroliczka , by nie złapać go(2018-11-08 17:39) Zgłoś naruszenie 4140

    Siedzi POstkomuna i SB-ctwo po wielkich miastach gdzie się uwłaszczyli kosztem Polaków i dumają co b tu jeszcze ..........!!!

    Odpowiedz
  • Bert(2018-11-08 18:11) Zgłoś naruszenie 4051

    szanowne pismaki, golnijcie sobie i powiedzcie prawdę, jakie niepolskie służby was prowadzą

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-11-08 11:48) Zgłoś naruszenie 3933

    No i kto jest winien tego bezapelacyjnego, bezdyskusyjnego zwycięstwa?! Kto odpowiada za poniesione zwycięstwo!? Kogo należy pociągnąć do odpowiedzialności za ten bezdyskusyjny sukces?!

    Odpowiedz
  • Borys(2018-11-08 10:06) Zgłoś naruszenie 3732

    Jak się teraz cofna to trzeba pakować rodzinę i emigrować bo koalicja sprzeda wszystko do cna A sądu im pomogą jak z ofe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Europejczk(2018-11-08 17:35) Zgłoś naruszenie 3726

    dziękuje Platformie Obywatelskiej za promowanie idei POLEXITU.......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fotel naczelnika(2018-11-09 04:52) Zgłoś naruszenie 2310

    Mogę pomóc: za słabość PiSu odpowiada Morawiecki, bo jako bankier-milioner jest groteskowy będąc jednocześnie na czele tej socjalistycznej partii. A Kaczyński, że zrobił premierem człowieka na którego nikt nie głosował.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • T1000(2018-11-09 08:33) Zgłoś naruszenie 228

    Polska nie będzie silna, dopóki nie doprowadzi dyktatorka przed sąd.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nevermind(2018-11-08 21:52) Zgłoś naruszenie 1927

    Morawiecki zaprzepaścił to co miał zrobić. Zaczął udawać Maciarewicza, taki twardziel. Ta sztuczność odwiodła od głosowania ludzi radykalnie wspierających PiS i odrzuciła tych których miał pozyskać. I to co mówię, to nie sondaże, nie badania socjologiczne tylko rozmowa ze znajomymi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2018-11-09 09:25) Zgłoś naruszenie 1220

    Sąd Najwyższy (nie tylko polski) oraz sądy ponadnarodowe stały się narzędziami lewactwa, które pozwalają im zmieniać prawo z pominięciem demokratycznie wybranych organów (czyli nie pytając ciebie o zdanie).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emeryt(2018-11-09 15:50) Zgłoś naruszenie 123

    Jak PiS będzie dalej oszukiwał emerytów to skończy jak SLD.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator(2018-11-09 09:14) Zgłoś naruszenie 1118

    jaki polexit - przecież zdrowomyślący Polak powinien wiedzieć, że to UE nie oderwie się od Polski, nie zrezygnuje z dochodów jakie ma w POlsce ze swoich, marketów, banków, stacji paliw,sprzedaży samochodów, prasy polskojęzycznej itd, musieli by szukać sobie nowych rynków zbytu, a Polska jest pod ręką, po prostu zwłaszcza Niemcy nie będą podcinać sobie przysłowiowej gałęzi na której siedzą czy jak kto woli nie zrezygnują z kury która znosi złote jajka

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • remick(2018-11-09 09:44) Zgłoś naruszenie 716

    "Możliwe jest wyciąganie konsekwencji za porażki w miastach". PIS, nie badzcie naiwni. To nie jest i nie bedzie mozliwe, duze miasta to LGBT teczowo lewacko-liberalne skupiska wg regul "chce miec swiatek jaki chce, rano byc mezczyzna, wieczorem kobieta, a w nocy co mnie ksiezyc powie (jakis z 58 pozostalych gender)". PIS, nie walczcie o degeneratow, szkoda czasu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mały(2018-11-12 15:45) Zgłoś naruszenie 61

    Dopóki Kaczyńskiego największego wichrzyciela i oszołoma nie odsuną od rzadzenia to w Polsce nigdy dobrze nie będzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jerzy(2018-11-12 23:56) Zgłoś naruszenie 50

    Szanowny Obserwatorze, UE bez Polski da sobie rade ale już Polska bez UE nie i taka jest brutalna prawda!!!! W relacjach finansowych z UE jesteśmy kilkadziesiąt mld euro na plusie z czego korzystają samorządy i rolnicy!!!

    Odpowiedz