statystyki

W PiS ruszają rozliczenia za polexit i Sąd Najwyższy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki08.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 08.11.2018, 08:01
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

PiS wyciąga wnioski z potknięć w wyborach i chce zmienić kurs w sprawie sądownictwa. Możliwe jest wyciąganie konsekwencji za porażki w miastach

Najważniejszą lekcją z kampanii, jaką odebrali politycy PiS, było to, że w efekcie sporu z UE tracili poparcie własnych zwolenników i skutecznie mobilizowali przeciwników. To było widać zwłaszcza w drugiej turze wyborów. – Dochodziło do sytuacji, w której nasi kandydaci w miastach dostawali mniej głosów, niż wcześniej udało się zdobyć kandydatom do sejmików – zwraca uwagę polityk PiS. W partii panuje przekonanie, że temat polexitu – jaki pojawił się w związku z wnioskiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego przed pierwszą turą – nabrał mocy i zaciążył na wynikach.

W ocenie PiS sprawę można wyciszyć – zrealizować wskazane przez trybunał środki tymczasowe, a później stopniowo wygasić spór.

– To postanowienie jest adresowane do polskiego państwa, które, by je wykonać, musi stworzyć podstawę ustawową przywrócenia sędziów w stanie spoczynku do orzekania w Sądzie Najwyższym – mówi poseł PiS Marek Ast. Wicepremier Jarosław Gowin we wczorajszej „Rozmowie Piaseckiego” w TVN 24 podkreślał, że jest bardzo prawdopodobne, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wdrażająca środki tymczasowe TSUE pojawi się do 19 listopada. Czyli w dniu, w którym Polska ma przekazać Komisji Europejskiej, jakie środki podjęła, by wdrożyć środki tymczasowe TSUE.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (43)

  • Ktzysztof(2018-11-08 10:06) Zgłoś naruszenie 14174

    W 1934 Hitler pozamieniał nie pasującycg mu sedziów na swoich z NSDAP. A media grzmiałe głosem Goebbelsa: "Silne państwo musi mieć możliwość usuwania ze stanowisk nie nadających się urzędników. Odnosi się to również do sędziów. Koncepcja nieusuwalności sędziów zrodziła się w obcym świecie intelektualistów,w świecie wrogim narodowi" Jak widzicie, zmienianie sędziów przez partię rzadzącej z powoływaniem się na naród, dziś mówi się "suweren", to nic nowego. To niezbędna część zamiany demokracji w dyktaturę. Unia nie bedzie tolerować w swym gronie państwa faszystowskiego, a w takim kierunku idzie PIS. Sądy podległe władzy były w państwie Hitlera, Stalina i w PRL

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Faramir(2018-11-08 09:38) Zgłoś naruszenie 12556

    No to Zbyszek powinien polecieć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Chcą dorównać Putinowi???(2018-11-08 08:19) Zgłoś naruszenie 10484

    Ingerencja w tryb prawny suwerennego państwa ma tyle wspólnego z prawem co prawo imperialne wobec własnego poddanego. Skoro Unia che być federacją ( a nie jest) , to robi to w sposób właśnie totalitarny, a to wzór czysto komunistyczny w stylu Putina.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nie ściemniać w GP(2018-11-08 08:36) Zgłoś naruszenie 95117

    Jaki Polexit, to wymysł bolszewicko-SBckiej POstkomuny. Komuch jak nie skłamie, to jest chory przez cały tydzień. To samo dot czerwonej prasy, Strzeż się w GP kłamców i lizusów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • green(2018-11-08 10:07) Zgłoś naruszenie 6087

    Ziobro b.dobrze zrobil i powinien dostac pochwale. Sprawa musi w pierwszym rzedzie byc wyjasniona w Polsce. Oczywiscie SB-cia genderowa snuje opowiesc inna,im zalezy tylko na zlikwidowaniu suwerennosci Polski i poddaniu sie rzadom Brukseli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Borys (2018-11-08 10:08) Zgłoś naruszenie 5748

    Jak się teraz cofna to trzeba pakować rodzinę i emigrować bo koalicja sprzeda wszystko do cna A sądu im pomogą jak z ofe .

    Odpowiedz
  • Gonić kroliczka , by nie złapać go(2018-11-08 17:39) Zgłoś naruszenie 4240

    Siedzi POstkomuna i SB-ctwo po wielkich miastach gdzie się uwłaszczyli kosztem Polaków i dumają co b tu jeszcze ..........!!!

    Odpowiedz
  • Bert(2018-11-08 18:11) Zgłoś naruszenie 4151

    szanowne pismaki, golnijcie sobie i powiedzcie prawdę, jakie niepolskie służby was prowadzą

    Odpowiedz
  • prawnik(2018-11-08 11:48) Zgłoś naruszenie 4033

    No i kto jest winien tego bezapelacyjnego, bezdyskusyjnego zwycięstwa?! Kto odpowiada za poniesione zwycięstwo!? Kogo należy pociągnąć do odpowiedzialności za ten bezdyskusyjny sukces?!

    Odpowiedz
  • Europejczk(2018-11-08 17:35) Zgłoś naruszenie 3826

    dziękuje Platformie Obywatelskiej za promowanie idei POLEXITU.......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Borys(2018-11-08 10:06) Zgłoś naruszenie 3832

    Jak się teraz cofna to trzeba pakować rodzinę i emigrować bo koalicja sprzeda wszystko do cna A sądu im pomogą jak z ofe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • fotel naczelnika(2018-11-09 04:52) Zgłoś naruszenie 2311

    Mogę pomóc: za słabość PiSu odpowiada Morawiecki, bo jako bankier-milioner jest groteskowy będąc jednocześnie na czele tej socjalistycznej partii. A Kaczyński, że zrobił premierem człowieka na którego nikt nie głosował.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • T1000(2018-11-09 08:33) Zgłoś naruszenie 229

    Polska nie będzie silna, dopóki nie doprowadzi dyktatorka przed sąd.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nevermind(2018-11-08 21:52) Zgłoś naruszenie 1928

    Morawiecki zaprzepaścił to co miał zrobić. Zaczął udawać Maciarewicza, taki twardziel. Ta sztuczność odwiodła od głosowania ludzi radykalnie wspierających PiS i odrzuciła tych których miał pozyskać. I to co mówię, to nie sondaże, nie badania socjologiczne tylko rozmowa ze znajomymi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2018-11-09 09:25) Zgłoś naruszenie 1320

    Sąd Najwyższy (nie tylko polski) oraz sądy ponadnarodowe stały się narzędziami lewactwa, które pozwalają im zmieniać prawo z pominięciem demokratycznie wybranych organów (czyli nie pytając ciebie o zdanie).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emeryt(2018-11-09 15:50) Zgłoś naruszenie 133

    Jak PiS będzie dalej oszukiwał emerytów to skończy jak SLD.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator(2018-11-09 09:14) Zgłoś naruszenie 1218

    jaki polexit - przecież zdrowomyślący Polak powinien wiedzieć, że to UE nie oderwie się od Polski, nie zrezygnuje z dochodów jakie ma w POlsce ze swoich, marketów, banków, stacji paliw,sprzedaży samochodów, prasy polskojęzycznej itd, musieli by szukać sobie nowych rynków zbytu, a Polska jest pod ręką, po prostu zwłaszcza Niemcy nie będą podcinać sobie przysłowiowej gałęzi na której siedzą czy jak kto woli nie zrezygnują z kury która znosi złote jajka

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • remick(2018-11-09 09:44) Zgłoś naruszenie 817

    "Możliwe jest wyciąganie konsekwencji za porażki w miastach". PIS, nie badzcie naiwni. To nie jest i nie bedzie mozliwe, duze miasta to LGBT teczowo lewacko-liberalne skupiska wg regul "chce miec swiatek jaki chce, rano byc mezczyzna, wieczorem kobieta, a w nocy co mnie ksiezyc powie (jakis z 58 pozostalych gender)". PIS, nie walczcie o degeneratow, szkoda czasu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mały(2018-11-12 15:45) Zgłoś naruszenie 72

    Dopóki Kaczyńskiego największego wichrzyciela i oszołoma nie odsuną od rzadzenia to w Polsce nigdy dobrze nie będzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jerzy(2018-11-12 23:56) Zgłoś naruszenie 61

    Szanowny Obserwatorze, UE bez Polski da sobie rade ale już Polska bez UE nie i taka jest brutalna prawda!!!! W relacjach finansowych z UE jesteśmy kilkadziesiąt mld euro na plusie z czego korzystają samorządy i rolnicy!!!

    Odpowiedz