statystyki

Bruksela: Firmy, nie bójcie się Trumpa

autor: Jakub Kapiszewski08.08.2018, 07:07; Aktualizacja: 08.08.2018, 07:15
Jean-Claude Juncker nie ugasił furii i ognia Donalda Trumpa

Jean-Claude Juncker nie ugasił furii i ognia Donalda Trumpaźródło: ShutterStock

Komisja Europejska zamierza bronić unijnego biznesu przed amerykańskimi sankcjami . Ten jednak nie czeka na odsiecz i broni się sam.

Mogłoby się wydawać, że po lipcowym spotkaniu Donalda Trumpa z przewodniczącym Komisji Jeanem-Claude’em Junckerem atmosfera między dwoma brzegami Atlantyku w dziedzinie handlu nieco się oczyściła. Nic bardziej mylnego. Stronom udało się nieco rozładować napięcie na jednym froncie. Pozostał natomiast drugi, czyli Iran. W poniedziałek weszła w życie pierwsza partia amerykańskich sankcji na Iran zakazujących handlu z tym krajem firmom z całego świata – także europejskim.

Na tym polega zagrożenie: jeśli firma handluje z Iranem, a przy okazji posiada oddział w USA, może się spodziewać ze strony amerykańskiego rządu nieprzyjemności, w tym kar finansowych. Jak dobitnie wyraził to na Twitterze Donald Trump, „ktokolwiek robi interesy z Iranem, nie będzie robił interesów ze Stanami Zjednoczonymi”. A biznes wie, że jeśli chodzi o sankcje, Waszyngton nie lubi łamistrajków. Dobrze pamięta, że w 2015 r. na bank BNP Paribas została nałożona grzywna w wysokości 9 mld dol. właśnie za naruszenie reżimu sankcyjnego i prowadzenie transakcji bankowych z obłożonymi nimi podmiotami.

Dlatego Bruksela chce bronić unijnych przedsiębiorstw przed „ogniem i furią” Waszyngtonu. W tym celu Komisja Europejska – zgodnie z zapowiedziami – roztoczyła nad firmami swego rodzaju parasol ochronny i przyjęła status blokujący. To dokument, który zakazuje europejskim przedsiębiorstwom stosowania się do sankcji, chyba że w drodze wyjątku (muszą się wtedy zwrócić do Komisji o pozwolenie na zaprzestanie handlu z Iranem). Otwiera też drogę do dochodzenia roszczeń za korzyści utracone w wyniku nałożenia sankcji.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie