statystyki

Bruksela: Firmy, nie bójcie się Trumpa

autor: Jakub Kapiszewski08.08.2018, 07:07; Aktualizacja: 08.08.2018, 07:15
Jean-Claude Juncker nie ugasił furii i ognia Donalda Trumpa

Jean-Claude Juncker nie ugasił furii i ognia Donalda Trumpaźródło: ShutterStock

Komisja Europejska zamierza bronić unijnego biznesu przed amerykańskimi sankcjami . Ten jednak nie czeka na odsiecz i broni się sam.

Mogłoby się wydawać, że po lipcowym spotkaniu Donalda Trumpa z przewodniczącym Komisji Jeanem-Claude’em Junckerem atmosfera między dwoma brzegami Atlantyku w dziedzinie handlu nieco się oczyściła. Nic bardziej mylnego. Stronom udało się nieco rozładować napięcie na jednym froncie. Pozostał natomiast drugi, czyli Iran. W poniedziałek weszła w życie pierwsza partia amerykańskich sankcji na Iran zakazujących handlu z tym krajem firmom z całego świata – także europejskim.

Na tym polega zagrożenie: jeśli firma handluje z Iranem, a przy okazji posiada oddział w USA, może się spodziewać ze strony amerykańskiego rządu nieprzyjemności, w tym kar finansowych. Jak dobitnie wyraził to na Twitterze Donald Trump, „ktokolwiek robi interesy z Iranem, nie będzie robił interesów ze Stanami Zjednoczonymi”. A biznes wie, że jeśli chodzi o sankcje, Waszyngton nie lubi łamistrajków. Dobrze pamięta, że w 2015 r. na bank BNP Paribas została nałożona grzywna w wysokości 9 mld dol. właśnie za naruszenie reżimu sankcyjnego i prowadzenie transakcji bankowych z obłożonymi nimi podmiotami.

Dlatego Bruksela chce bronić unijnych przedsiębiorstw przed „ogniem i furią” Waszyngtonu. W tym celu Komisja Europejska – zgodnie z zapowiedziami – roztoczyła nad firmami swego rodzaju parasol ochronny i przyjęła status blokujący. To dokument, który zakazuje europejskim przedsiębiorstwom stosowania się do sankcji, chyba że w drodze wyjątku (muszą się wtedy zwrócić do Komisji o pozwolenie na zaprzestanie handlu z Iranem). Otwiera też drogę do dochodzenia roszczeń za korzyści utracone w wyniku nałożenia sankcji.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie