statystyki

Armenia rozlicza się z byłym prezydentem

autor: Michał Potocki30.07.2018, 07:36; Aktualizacja: 30.07.2018, 08:02
Po jego aresztowaniu partia uznała, że „powstała sytuacja uderza w proces budowy pełnowartościowego państwa prawa”.

Po jego aresztowaniu partia uznała, że „powstała sytuacja uderza w proces budowy pełnowartościowego państwa prawa”.źródło: ShutterStock

Były prezydent kraju Robert Koczarjan został aresztowany za pacyfikację 10 lat temu powyborczych protestów w Armenii, w których zginęło dziesięć osób, a setki zostały ranne. Zarzuty pod swoim adresem określił mianem politycznej wendetty.

W razie udowodnienia winy Koczarjanowi grozi mu nawet 15 lat więzienia. Rząd Nikola Paszinjana, który doszedł do władzy dzięki pokojowym protestom w maju tego roku, zabrał się do rozliczeń z determinacją niespotykaną dotychczas w innych postrewolucyjnych państwach byłego ZSRR.

Koczarjana aresztowano po przesłuchaniu w Specjalnej Służbie Śledczej (HKC), która postawiła mu zarzut obalenia ustroju konstytucyjnego wskutek zmowy z innymi osobami. W ten sposób zinterpretowano starcia między armią a opozycją, do jakich doszło 1 marca 2008 r. po ogłoszeniu zwycięstwa Serża Sarkysjana w wyborach prezydenckich. Koczarjan miał też złamać konstytucję, niezgodnie z prawem ogłaszając stan wyjątkowy. Obecny premier doszedł do władzy po tym, jak Sarkysjan – zmieniwszy system z prezydenckiego na parlamentarny – przesiadł się po dwóch kadencjach z fotela prezydenta na fotel szefa rządu.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie