Według Waszczykowskiego w związku z krytyką noweli ustawy o IPN przez stronę izraelską "być może zadziałały jakieś wewnętrzne dyskusje" w Izraelu. "Myślę, że nastąpił pewien taki kryzys komunikacyjny w pewnym momencie, związany - tak jak wspomniałem - też z pewnymi reakcjami wewnętrznymi na sytuację polityczną w Izraelu. Chciano to podnieść i być może ścigać się w kampanii wyborczej, kto jest większym obrońcą sprawy" - powiedział.

Jego zdaniem "działania zostały podjęte prawidłowo przez Polskę" i "sytuacja się uspokaja". "Mam nadzieję, że uda się zaprosić premiera Netanjahu do Polski, bo teraz jest czas, aby konsultacje międzyrządowe polsko-izraelskie odbyły się w Polsce" - dodał Waszczykowski.

"Oby doszło do takiej wizyty w Polsce, na pewno udałoby się wiele kwestii rozwiązać, rozstrzygnąć, wyprostować" - ocenił b. szef MSZ. Według niego trzeba wyciągnąć wnioski z lat państwowości Polski po transformacji i zacząć myśleć o "poważnej polityce historycznej". "Widać dzisiaj, że często te sprawy są zaniedbywane" - powiedział Waszczykowski.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o IPN i zapowiedział skierowanie jej w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.(PAP)