statystyki

Andrysiak: PiS się wystraszył, sitwa zostaje [FELIETON]

autor: andrzej andrysiak24.06.2017, 12:00
Andrzej Andrysiak

Andrzej Andrysiakźródło: DGP

Werble zagrały, zaśpiewano pieśń radości, wójtowie i burmistrzowie odetchnęli z ulgą. Jarosław Kaczyński padł. Pod naciskiem samorządowców, także z własnej partii, wycofał się z wprowadzenia wstecznej kadencyjności w samorządach. Demokracja górą. Czyżby?

Jak każdy polski problem, i ten wtłoczyliśmy w polsko-polską wojnę. Kto pisior – ten za, kto platfus – przeciwko. A przecież jak zwykle sprawa jest bardziej skomplikowana. Dwukadencyjność nie rozwiązałaby wszystkich problemów samorządu, ale ograniczyła te najistotniejsze – nepotyzm i stagnację. Bo w wielu samorządach naczelna zasada brzmi: trwać.

Niewiele PiS państwa naprawił, ale w tej jednej sprawie miał rację. Tyle już prawa nagiął lub złamał, że mógł pójść do przodu. Z korzyścią dla samorządności.

Ogłoszony wczesną wiosną przez Prawo i Sprawiedliwość pomysł ograniczenia kadencji w samorządach do dwóch, w dodatku wprowadzony wstecz, czyli od zaraz, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci gremialnie uznali za niedemokratyczny. To łamanie konstytucji i zamach na samorządność, argumentowali, PiS chce przejąć gminy, miasta i powiaty, i o to w tej awanturze chodzi, a nie o dobro wspólne i naprawienie błędów. Nic tak jak samorządność po 1989 r. nam się nie udało i opowiadanie, że to siedlisko zła i układów, nijak się ma do rzeczywistości. Bo przecież się rozwijamy. Zdobywamy środki unijne, budujemy drogi, kanalizację, baseny i obwodnice, przecież wysyłamy dzieciaki na erasmusy, prowadzimy programy społeczne i aktywizujemy mieszkańców, walczymy z bezrobociem. Od tego jesteśmy, nie od polityki, ta wciska nam się drzwiami i oknami nieproszona i nie daje pracować.

Jest w tym opisie prawda, ale obejmuje on tylko fragment samorządowego podwórka. W dyskusjach o kadencyjności lubimy przywoływać przykłady dużych miast, bo one zarządzane są bardziej jak korporacje niż instytucje publiczne. Więc gdzie problem? Ale Polska powiatowa i gminna to inny świat, w którym najbardziej pożądanym dobrem jest praca w jednostce samorządowej. Dystrybucja takiej pracy jest narzędziem uprawiania polityki. Ludzie z ambicjami i aspiracjami, jeśli nie chcą wyjeżdżać, mają tylko dwie drogi: własny biznes lub samorząd. Ten pierwszy jest ryzykowny, często nie wychodzi, ten drugi daje pieniądze i prestiż. Problem w tym, że komu uda się tam wejść, zrobi wszystko, by tam pozostać. Dosłownie wszystko.

Jak prowincjonalna samorządność wygląda w praktyce? Weźmy za przykład powiat Polski południowej. Mniejsza o nazwę, nie chodzi tu o piętnowanie, lecz wiarygodny opis. Ma niecałe 100 tys. mieszkańców, jedno większe miasto, dwa malutkie i kilkanaście gmin. Główne miasto jest przemysłowe, powiat rolniczy. Działają największe partie, kilka stowarzyszeń, fundacje. Oczywiście domy kultury, biblioteka. Średnie zarobki – według danych Głównego Urzędu Statystycznego – ledwie przekraczają trzy tysiące. Brutto, oczywiście.

Teraz władze. W czteroosobowym zarządzie powiatu sami długoletni samorządowcy i politycy. Bez doświadczenia biznesowego. Dwoje zajmuje się polityką od początku pracy zawodowej, nigdy nie robiło czegoś innego. Średnie zarobki tej czwórki oscylują w okolicach 10 tys. zł miesięcznie. Poza samorządem tak dobrze płatnej pracy nie znajdą, bo nie mają dobrego wykształcenia ani umiejętności. Rządzą w tym samym układzie kolejną kadencję, szykują się do następnej. Koalicja jest chybotliwa, więc zarządzają inwestycjami. Ta metoda sprowadza się do budowania/remontowania/naprawiania w miejscowościach, w których niepewni radni zdobywają najwięcej głosów. Dzięki inwestycjom już nie są niepewni.

Największą jednostką podległą powiatowi jest szpital. Duży. To wiele miejsc pracy, ale nie tylko medycznych. Pożądanych przez lud, bo kodeksowych. Takich, gdzie przestrzega się reguł: jest umowa o pracę, jest urlop, nikt nie wywala za dłuższe zwolnienie lekarskie. Powiat wciska więc tam swoich, licząc na wdzięczność. Poprzedni dyrektor tego wciskania nie wytrzymał i zrezygnował, obecny walczy. Nie wiadomo, ile wytrzyma.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (6)

 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-06-24 14:33) Zgłoś naruszenie 315

  Jeszcze niedawno prezentowaliście cały dział Gwiazdy Samorządności, czy jakoś podobnie. Nie ma co się oszukiwać, to była obrona istniejącego tam stanu rzeczy, poprzez pokazanie tych dobrych. Najwidoczniej jest ich niewielu i nie było o kim pisać, bo cały dział spadł już dawno temu. Może teraz opisywać dla równowagi Czarne dziury samorządności ? Swoją drogą, to dziwne, kiedy PiS coś proponuję to powstaje rwetes, "tak nie można!" Kiedy się wycofa, to też źle. Jeszcze chwila a okaże się, że lex Szyszko należało pozostawić w niezmienionej formie, a metropolia warszawska, to fajny pomysł. Z której strony by nie patrzeć, to PiS jest zły!

  Odpowiedz
 • Targowicom NIE - do'damy radę ...'(2017-06-24 17:33) Zgłoś naruszenie 214

  Tylko widzisz, dla większości wyborczej dobra zmiana jest dobra. A na pewno lepsza od 8 lat afer i skrajnej biedy wielu polskich rodzin, a majątek polski zamiast do budżetu trafiał do oszustów i grup obcych interesów, gdzie w ilości grubo ponad 500 mld zł (wyliczenia NBP) transferowany był na Zachód. Więc albo nie rozumiesz co się wydarzyło od tamtej , albo frustracja z ograniczeń politycznych i przywilejów zatruwa CI życie. Na jedno i drugie jest lekarstwo. Żyć uczciwie i dla Polski. To taka rada....

  Odpowiedz
 • ???(2017-06-24 15:00) Zgłoś naruszenie 205

  Po raz kolejny okazało się , że polski naród , sól tej ziemi est mądrzejszy od pseudo-elit (bowiem elity Polskie nie istnieją co najwyżej targowickie powstałe po PRL). Jedyne elity to te które odchodzą jako patrioci , oraz te które komuchy wymordowali wraz z nazistami - jak Katyń czy "łączka" W-wa.

  Odpowiedz
 • obłuda(2017-06-24 18:48) Zgłoś naruszenie 120

  Jakoś wcześniej Anrysiak PISu w tym zakresie nie wspierał...

  Odpowiedz
 • uchodźca gminny(2017-06-24 16:45) Zgłoś naruszenie 110

  Wprowadzenie dwukadencyjności nie byłoby niezgodne z prawem - po prostu nie byłoby resetu i w żadnym wypadku nie ograniczało to praw wyborczych - po załóżmy dwukadencyjnej przerwie można by ponownie startować. Burmistrz gminy S. z podlaskiego, jak się o tym dowiedział, to chodził jak struty. Już zapadła decyzja, że burmistrzem będzie obecny przewodniczący rady, a on zajmie jego miejsce. Kiedy PIS się wycofał, chłop odżył. Kontroluje wszystkie miejsca pracy w gminie, łącznie z kucharkami i sprzątaczkami w szkole. Jego kochanka jest sekretarzem gminy, jej córka pracuje w gimnazjum. Druga kochanka jest sekretarką, jej mąż konserwatorem w szkole. Kolega jest dyrektorem przedsiębiorstwa komunalnego, jego żona sprząta w szkole, syn znalazł zatrudnienie jako informatyk w urzędzie, a żona syna jest nauczycielką w gimnazjum. Inny kumpel jest dyrektorem biblioteki. Wszyscy dotychczasowi pracownicy albo zostali zmuszeni do odejścia na emeryturę, albo stracili pracę. Rodzice burmistrza również pracują w szkole, gdzie on poprzednio był dyrektorem. Najlepszy przyjaciel burmistrza został wiceburmistrzem. To stanowisko zostało utworzone specjalnie dla niego. Itd. i mógłbym tak wymieniać w nieskończoność. Wszyscy są członkami tego samego stowarzyszenia, utworzonego przez burmistrza, którego prezesem jest obecnie dyrektor biblioteki, a ono samo jest finansowane z pieniędzy gminy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie