Poinformowały o tym ukraińskie media.

"Żądamy, aby ONZ, Parlament Europejski, Rada Europy i OBWE podjęły działania mające na celu bezzwłoczne zaprzestanie okupacji Krymu przez Federację Rosyjską, natychmiastowe uwolnienie przez nią więźniów politycznych, całkowite wyprowadzenie rosyjskich wojsk z Półwyspu Krymskiego i przywrócenie terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy (...)" - napisano w apelu.

Przywódca krymskich Tatarów Refat Czubarow powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kijowie, że dokument zawiera także wezwanie do rozpoczęcia prac nad utworzeniem międzynarodowego trybunału ds. przestępstw dokonanych przez Federację Rosyjską wobec ukraińskich obywateli, w szczególności wobec narodu krymskotatarskiego.

Czubarow podkreślił, że podpisy będą też zbierane przez przedstawicieli Światowego Kongresu Tatarów Krymskich m.in. w Turcji, Rumunii, Polsce, Kanadzie i USA. Do 1 grudnia Tatarzy krymscy zamierzają zebrać milion podpisów i przekazać apel do międzynarodowych struktur.

Tatarzy krymscy, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców Półwyspu Krymskiego, byli przeciwni nielegalnemu referendum, które przypieczętowało w 2014 roku aneksję Krymu przez Rosję. Ich społeczność w większości zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz. (PAP)

ndz/ mal/