Artykuły na temat: "wynagrodzenia"

Rząd może zdecydować i o zwalnianiu, i obniżaniu pensji

1 lipca 2020 r.

- Pomimo wyłączenia wielu przepisów stabilizujących zatrudnienie, nie można mówić o pełnej swobodzie pracodawców w tej kwestii – nadal zastosowanie mają regulacje dotyczące równego traktowania i ochrony przed dyskryminacją - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Jakub Szmit z Uniwersytetu Gdańskiego.

Borusowski: Tylko w Unii obronimy nasz standard życia [WYWIAD NPBP]

27 czerwca 2020 r.

- 200 lat zapóźnienia, jakie Polska miała od rewolucji przemysłowej, nie nadrobimy w 25 lat ani tym bardziej sobie tego nie zadekretujemy. Podnosimy płace, a jednocześnie nie mamy prawdziwych biznesowych championów - mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Borusowski prezes spółki windykacyjnej BEST.

Jak wyrównać płacę za tę samą pracę

26 czerwca 2020 r.

W tym roku miną trzy dekady od zjednoczenia Niemiec. Trzydzieści lat wysiłków „dociągnięcia” wschodu do zachodu, a mimo to różnice w płacach między byłą Niemiecką Republiką Demokratyczną a Republiką Federalną Niemiec wynoszą 26 proc. (po skorygowaniu o różnice w cenach). Oznacza to, że pracownik z byłego NRD może kupić o jedną czwartą mniej dóbr i usług niż jego kolega z zachodnich landów.

Obniżony czas pracy: Przedstawiciele załogi nie chcą podpisać porozumienia. Co robić?

25 czerwca 2020 r.

Jestem pracodawcą. W zakładzie pracy nie działa zakładowa organizacja związkowa. Natomiast przedstawiciele pracowników nie zgodzili się podpisać porozumienia w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy z powodu COVID-19. Mimo to chciałbym obniżyć wymiar czasu pracy podwładnym. Czy i ewentualnie w jaki sposób mogę to legalnie zrobić?

Dodatki motywacyjne również dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

9 czerwca 2020 r.

Projekt ustawy zakładający m.in. wprowadzenie dwustopniowych przedemerytalnych dodatków dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA został rozszerzony również o funkcjonariuszy Służby Więziennej - wynika z komunikatu CIR przesłanego PAP po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Koronabezrobocie: Ile tak naprawdę osób straciło pracę? O ile mniej zarabiamy?

7 czerwca 2020 r.

Kwiecień był pierwszym od siedmiu lat miesiącem w którym Polacy zarabiali mniej. Wynagrodzenia w firmach zmalały o 1,4 proc. Wzrosło także bezrobocie. W marcu bez pracy pozostawało, według GUS, 5,4 proc. Polaków, a miesiąc później już 5,8 proc. Szacowana stopa bezrobocia na maj wynosi 6 proc. Co oznaczają te liczby i czego o koronawirusowym rynku pracy nie wiemy?

Poczta Polska po spadku przychodów ograniczy premie i zmniejszy wynagrodzenia

6 czerwca 2020 r.

Po 21 proc. spadku liczby przesyłek listowych od stycznia do kwietnia br. i obniżeniu przychodów Poczty Polskiej, spółka zdecydowała o niewypłacaniu premii menadżerom i obniżeniu wynagrodzeń zarządowi i pracownikom przez 3 miesiące - poinformowała Poczta. Obniżka ma wynieść od 1 do 10 proc.

Tymczasowość zatrudnienia to nie powód do odmowy udzielenia dofinansowania

30 maja 2020 r.

Wielu przedsiębiorców złożyło już wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w związku z wprowadzeniem przestoju ekonomicznego czy obniżenia wymiaru czasu pracy do 20 proc. (na podstawie art. 15g ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; Dz.U. poz. 374; ost.zm. Dz.U. poz. 875; dalej: specustawa). Kolejne grupy czekają na spadek obrotów gospodarczych, aby z takimi wnioskami móc wystąpić. Niewątpliwie jest to realna pomoc dla pracodawców. Z pomocy tej, o dziwo, urzędy rozpatrujące wnioski o wsparcie wyłączają jednak agencje pracy tymczasowej (APT) – które to podmioty w polskich realiach gospodarczych odgrywają istotną rolę.

Nie trzeba ciąć pensji pracownikom, by skorzystać z dopłat FGŚP

26 maja 2020 r.

Firma nie musi obniżać wynagrodzenia pracownika ze skróconym etatem, aby otrzymać dofinansowanie do jego pensji z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Tak wynika z opublikowanych wczoraj wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.