Artykuły na temat: "I prezes SN"

Tomczyński: Czy w Sądzie Najwyższym rządzi prawo?

19 grudnia 2019 r.

Ostatnie trzy tygodnie w Sądzie Najwyższym nie były łatwe. Zaczęło się od nieudanych prób interpretacji wyroku TSUE przez część prawniczej (i sądowej) doktryny. Potem przyszło orzeczenie Izby Pracy dotyczące uchylenia uchwały KRS i niespotykane wezwanie I prezesa SN do powstrzymania się sędziów Izby Dyscyplinarnej od orzekania, tak jakby prezes miała prawo decydować, kto może, a kto nie może wykonywać swoich ustawowych obowiązków. Nikt wcześniej nie słyszał o wezwaniach I prezesa SN jako źródłach prawa stanowionego w Polsce, ale w tych dziwnych prawniczo czasach trzeba przypomnieć, że ani I prezes nie jest ustawodawcą, ani nie jest dopuszczalne tworzenie źródeł prawa z ustnych motywów rozstrzygnięcia pojedynczej sprawy przez SN. Te, jak się wydaje, oczywiste dla każdego prawnika fakty wydają się całkowicie ignorowane w debacie na temat Sądu Najwyższego i jego Izby Dyscyplinarnej. Jak wygląda zatem stan prawny w kwestiach, które wzbudzają tyle gorączkowych komentarzy?

Olsztyn: Sędziowie Sądu Rejonowego chcieli zebrania. Prezes odmówił

4 grudnia 2019 r.

 Sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie próbowali w środę po południu w trybie pilnym zwołać zebranie, na którym chcieli podjąć uchwały popierające Pawła Juszczyszyna i zarazem wezwać Macieja Nawackiego do rezygnacji z funkcji prezesa Sądu Rejonowego. Nawacki odmówił zwołania zebrania.

Witek o listach poparcia do KRS: czekamy na wyrok TK

29 listopada 2019 r.

Czekamy na wyrok Trybunału Konstytucyjnego - w ten sposób marszałek Sejmu Elżbieta Witek odpowiedziała w piątek na pytanie czy Kancelaria Sejmu upubliczni listy podpisów pod kandydaturami sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Sasin: Zrobię wszystko, by indywidualni odbiorcy nie płacili więcej za prąd

22 listopada 2019 r.

Będę przekonywał prezesów spółek energetycznych, by szukali oszczędności i sposobu na to, by nie obciążać obywateli podwyżkami cen energii. Zrobię wszystko, by indywidualni odbiorcy nie płacili więcej za prąd - poinformował wicepremier, minister ds. nadzoru właścicielskiego Jacek Sasin.

Marszałek Senatu: nie wykluczam inicjatywy ustawodawczej ws. wyroku TSUE

20 listopada 2019 r.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) nie wykluczył w środę inicjatywy ustawodawczej ws. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W piątek marszałek ma się spotkać z wybitnymi polskimi prawnikami, by poznać ich opinię na temat wyroku TSUE.