Przewodniczący rady fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszek Balcerowicz opowiedział się we wtorek przeciwko rządowej propozycji ws. emerytur, zgodnie z którą zamiast 7,3-proc. składki, do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach osobistych w ZUS.

Według Balcerowicza, dla dobra państwa należy zachować w pełnym wymiarze transfery do II filaru systemu emerytalnego i jednocześnie uzdrawiać finanse poprzez większą dawkę reform.

"Bardzo się cieszymy, że wczoraj prof. Balcerowicz wystąpił i zaproponował konkretne rozwiązania. Szkoda, że prof. Balcerowicz bierze udział w tej publicznej debacie zamiast rządu, bo to jest tak naprawdę jedyny taki donośny głos dziś. Z rządu tego głosu nie słychać" - podkreśliła Kluzik-Rostkowska. Według niej, plan Balcerowicza "po pierwsze jest dobry, bo w ogóle jest".

"Prof. Balcerowicz proponuje utrzymanie obecnej składki OFE"

"Prof. Balcerowicz proponuje utrzymanie obecnej składki OFE. My uważamy, że tak - to jest dobry pomysł - z jednoczesnym obniżeniem prowizji dla OFE" - powiedziała posłanka. Jak dodała, PJN zgadza się także z tym, że należy umożliwić zarządzanie OFE nie tylko towarzystwom emerytalnym, ale także innym instytucjom finansowym.

Kluzik-Rostkowska odniosła się także do propozycji Balcerowicza dotyczącej podniesienia wieku emerytalnego. "My mówimy trochę inaczej" - powiedziała. Jak przypomniała, prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, która zakłada, że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją. Kilka dni później Komorowski zapowiedział, że wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która ma ponownie umożliwić łączenie emerytury z zatrudnieniem bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy. "Nie zrobił tego. Wnieśliśmy do laski marszałkowskiej projekt takiej ustawy, mamy nadzieję, że będziemy nad nim procedować" - powiedziała posłanka.

"Póki co uważamy, że powinno być wprowadzenie możliwości pracy do 70. roku życia, jeżeli pracownik i pracodawca na to wyrażą zgodę. I wtedy nie musi być wypłacona emerytura z ZUS, ale oczywiście może być wypłacona emerytura z OFE i z III filaru" - tłumaczyła Kluzik-Rostkowska. Jak dodała, PJN zgadza się z postulatem Balcerowicza, by uwspólnić wysokości rent i emerytur w 2011 roku.