Informacje

27 listopada 2017 r.

Jak przygotować się na jednolity plik kontrolny?

Eksperci radzą: Jak przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny?27 listopada 2017 r.

Szykują się nowe obowiązki dla mikroprzedsiębiorców. Od 1 stycznia najmniejsze firmy będą musiały przesyłać skarbówce informacje o transakcjach VAT w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Eksperci z Comarch i Taxpoint radzą, jak uniknąć błędów i wykorzystać doświadczenie dużych i średnich firm, które już teraz raportują organom skarbowym pliki JPK.

20 listopada 2017 r.

Największym problemem, z którym borykają się podatnicy jest obowiązek podpisywania plików JPK_VAT podpisem kwalifikowanym. Firma musi posiadać ważny podpis, a to wiąże się dodatkowymi kosztami.

JPK_VAT: Mikroprzedsiębiorco, wykorzystaj doświadczenie firm małych, dużych i średnich20 listopada 2017 r.

Za nami prawie półtora roku obowiązkowego przesyłania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK_VAT bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów. Od lipca 2016 r. wysyłka dotyczyła firm dużych, a od 1 stycznia 2017 r. dołączyły do nich firmy małe i średnie. Początki nie były łatwe, pojawiało się wiele różnych problemów. Analiza tych przypadków może pomóc mikroprzedsiębiorstwom, które będą przekazywać rejestry VAT elektronicznie od 1 stycznia 2018 r.

17 listopada 2017 r.

Przedstawiamy najważniejsze informacje o jednolitym pliku kontrolnym

Jednolity plik kontrolny. Najważniejsze pytania i odpowiedzi17 listopada 2017 r.

Choć o jednolitym pliku kontrolnym firmy mogły dowiedzieć się już w 2016 roku, temat ten wciąż rodzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. Obawy dotyczą w dużej mierze mikroprzedsiębiorców, którzy od 1 stycznia 2018 roku po raz pierwszy zmierzą się z obowiązkową wysyłką JPK_VAT.

14 listopada 2017 r.

Choć przesyłanie danych za pośrednictwem internetu nie jest nowością, zainteresowanie tematem bezpieczeństwa danych przekazywanych organom skarbowym nie maleje.dokumenty firma komputer podatki

Jednolity plik kontrolny: Czy dane są odpowiednio chronione?14 listopada 2017 r.

Duże firmy i przedsiębiorcy z sektora MŚP już przesyłają fiskusowi dane w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązkiem tym zostaną objęte mikroprzedsiębiorstwa. Bez względu jednak na wielkość firm, przesłanie danych w wirtualną przestrzeń budzi wśród przedsiębiorców obawy o ich bezpieczeństwo.

10 listopada 2017 r.

Szykują się zmiany w schemacie JPK.

Zmiany w JPK: Nowa struktura i likwidacja deklaracji VAT10 listopada 2017 r.

W 2018 roku już wszystkie przedsiębiorstwa będą musiały przesyłać organom skarbowym dane z ewidencji sprzedaży i zakupu VAT w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Szykują się jednak zmiany w schemacie JPK. Resort finansów planuje bowiem wprowadzić nową strukturę – JPK_Paragon.

19 października 2017 r.

W lipcu wzrosła też liczba wykrytych niezgodności pomiędzy JPK_VAT a informacjami podsumowującymi, czyli dokumentami składanymi przez podatników handlującymi z podmiotami z innych krajów UE.

Narzędzia informatyczne szeroko otworzyły oczy skarbówki19 października 2017 r.

Analiza jednolitych plików kontrolnych przez fiskusa weszła w lipcu na zupełnie nowy poziom. Znacząco wzrosła liczba wykrytych niezgodności między JPK a deklaracjami VAT i VAT-UE. Maleje za to problem z fakturami wystawianymi przez firmy, których próżno szukać w rejestrze podatników.