Zespół norm, z dziedziny prawa administracyjnego oraz – w zakresie sprzedaży energii – prawa cywilnego dotyczących zasad kształtowania polityki energetycznej, warunków zaopatrzenia i użytkowania paliw i energii (w tym również energii cieplnej), działalności przedsiębiorstw energetycznych oraz warunków sprzedaży, dostaw energii i paliw do odbiorców.

Przedmiot prawa
Przepisy prawa energetycznego regulują całość problematyki związanej z wytwarzaniem i handlem energią elektryczną, cieplną oraz paliwami, z wyjątkiem spraw uregulowanych w przepisach szczególnych, a związanych z:

* wydobywaniem paliw ze złóż oraz ich magazynowaniem,
* wykorzystywaniem energii atomowej.

Naczelnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach polityki energetycznej jest minister właściwy ds. gospodarki, natomiast zadania z zakresu spraw regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji realizuje Urząd Regulacji Energetyki.
Umowy o dostarczanie energii lub paliw

Prawo energetyczne przewiduje dwie szczególne formy umów na dostarczanie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła zawieranych pomiędzy przedsiębiorstwem energetycznym:

* umowę sprzedaży – o nabycie wymienionych paliw i energii, która powinna zawierać szczegółowe postanowienia dotyczące: ilości sprzedaży paliw i energii w podziale na okresy umowne, sposobu ustalania cen i warunków wprowadzania ich zmian, sposobu rozliczeń, odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, okresu jej obowiązywania i warunków rozwiązania;
* umowę przesyłową – dotyczącą przesyłania określonych w umowie ilości paliwa i energii, która powinna określać w szczególności: miejsce ich dostarczania, standardy jakościowe, warunki zapewnienia niezawodności i ciągłości dostarczania, sposoby ustalania stawek opłat i rozliczeń, odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, okresu jej obowiązywania i warunków rozwiązania.

Prawo energetyczne reguluje także szczegółowe kwestie dotyczące projektowania, produkcji, importu, budowy oraz eksploatacji urządzeń energetycznych, instalacji oraz sieci. Wymagania techniczne dotyczące urządzeń, sieci i ich eksploatacji regulują przepisy wykonawcze wydawane przez ministra właściwego ds. gospodarki.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Urząd Regulacji Energetyki jest zarazem organem wydającym koncesje na działalność gospodarczą w zakresie m.in. produkcji i przesyłu energii elektrycznej, produkcji i magazynowania paliw płynnych.

Michał Culepa

Podstawa prawna
* Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625).
* Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. nr 27, poz. 96 z późn. zm.).
* Ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 161, poz. 1689 z późn. zm.).