Konsorcjum to organizacja zrzeszająca kilka podmiotów (zazwyczaj gospodarczych) na określony czas, w konkretnym celu. Konsorcja są tworzone najczęściej w przypadku bardzo dużych lub ryzykownych inwestycji. Mają one charakter doraźny – gdyby nie chęć zrealizowania określonego przedsięwzięcia, w ogóle nie doszłoby do ich powstania. Tym się wyróżniają od innych form wspólnego działania (holding, kartel, syndykat itp.), które mają charakter instytucjonalny lub trwały.

Konsorcjum banków

Jest tworzone w celu sfinansowania dużej inwestycji. Banki, w celu wspólnego udzielenia kredytu, mogą zawrzeć umowę o utworzeniu konsorcjum bankowego. W umowie banki ustalają warunki udzielenia kredytu i jego zabezpieczenia oraz wyznaczają bank umocowany do zawarcia umowy kredytu. Tym samym banki ponoszą ryzyko związane z udzielonym kredytem proporcjonalnie do wysokości wniesionych środków finansowych do wspólnie udzielonego kredytu. Konsorcjum bankowe kontroluje tylko kredytobiorcę, i to w zakresie działalności finansowanej z kredytu.

Konsorcjum emisyjne

Jest powoływane przez Ministra Finansów w celu emisji obligacji skarbowych na rynkach zagranicznych. Obligacje są oferowane na rynku pierwotnym przez kierownika konsorcjum emisyjnego. Kierownikiem konsorcjum emisyjnego może być jeden lub więcej banków lub innych instytucji finansowych. W skład konsorcjum wchodzą banki lub inne instytucje finansowe. Szczegółowe obowiązki kierownika konsorcjum określa umowa zawarta między emitentem obligacji a kierownikiem konsorcjum. Kierownik oraz członkowie konsorcjum są określeni w liście emisyjnym.

Konsorcjum naukowe

To grupa jednostek organizacyjnych, w skład której wchodzi co najmniej jedna jednostka naukowa, podejmujących na podstawie umowy wspólne przedsięwzięcie obejmujące badania naukowe, prace rozwojowe lub inwestycje służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych.

Zbigniew Biskupski

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 1, poz. 2).
  • - Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.).