Jest to usługa finansowa oparta na umowie leasingu, której stronami są finansujący (dawniej leasingodawca) i korzystający (dawniej leasingobiorca).

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia dwa warunki. Po pierwsze – została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości. Po drugie – suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Leasing zyskał swoją popularność, zwłaszcza w Polsce, przede wszystkim dzięki swoim walorom podatkowym. O ile zakup dowolnego środka trwałego o wartości przekraczającej 3,5 tys. zł można zaliczyć w koszty poprzez klasyczną – zazwyczaj długotrwałą – amortyzację, o tyle zrealizowanie tego samego celu poprzez leasing pozwala ów proces skrócić nawet 2,5-krotnie. Wynika to z prawa podatkowego, które pozwala wliczać w koszty czynsz leasingowy, jeśli tylko umowa leasingu nie jest krótsza niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji. Oznacza to, że o ile w warunkach standardowych amortyzacja nowego samochodu musi trwać 60 miesięcy, o tyle proces rozliczania takiej inwestycji w koszty z wykorzystaniem leasingu można skrócić nawet do 24 miesięcy.

Zbigniew Biskupski

Podstawa prawna
Art. 709(1)–709(8) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).