Economicusy 2015 rozdane!

Literatura ekonomiczna cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród bardziej wymagających czytelników. Dotyczy to zarówno pozycji rodzimych, jak i tłumaczeń

Już po raz piąty Dziennik Gazeta Prawna przyznał nagrody dla autorów najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych, które ukazały się na naszym rynku

W tegorocznej edycji konkursu we wszystkich trzech kategoriach zostało zgłoszonych aż 76 tytułów.

W pierwszej kategorii „Najlepsza książka szerząca wiedzę ekonomiczną” triumfował prof. Andrzej K. Koźmiński. Naukowiec i założyciel warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego został uhonorowany za pozycję „Czas pokera”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer. Autor dostał za nią nagrodę specjalną ufundowaną przez PKO BP – czek na 4 tys. zł. – To dla mnie prawdziwa niespodzianka. Jestem bardzo mile zaskoczony, zarówno nagrodą, jak i czekiem – krótko skomentował Koźmiński.

Drugie miejsce przypadło Jarosławowi Urbańskiemu za „Prekariat i nową walkę klas”. W jego imieniu nagrodę odebrał Przemysław Wielgosz z wydawnictwa Książka i Prasa. – Staramy się wprowadzać do polskiej debaty publicznej tematy dotychczas nieobecne. Kwestia prekariatu może być kluczem do zrozumienia wyzwań społecznych, przed którymi stoimy – zaznaczył Wielgosz. Trzecie miejsce ex aequo zajęli: Jerzy Cieślik za „Przedsiębiorczość, politykę i rozwój” oraz Jan Cieński, autor książki „Od towarzyszy do kapitalistów”. Dzieło tego ostatniego jeszcze w tym roku będzie miało premierę na rynku amerykańskim.

W kolejnej kategorii uhonorowano autorów najlepszych poradników ekonomicznych, napisanych przez polskich autorów lub mających pierwszą publikację na polskim rynku wydawniczym.

Laureatem pierwszej nagrody został Andrzej Jacek Blikle za książkę „Doktryna jakości. Rzecz o skutecznym zarządzaniu”. Książka stała się sprzedażowym bestsellerem, chociaż w internecie można nabyć jej bezpłatne wydanie. Darmowa wersja online była jednym z warunków, jakie Blikle postawił, wchodząc we współpracę z wydawnictwem Helion. – Dzięki temu, że książka przez pięć lat była dostępna w internecie, przez cały czas mogłem ją poprawiać i udoskonalać. W przypadku egzemplarza drukowanego byłoby to niemożliwe – tłumaczył Blikle.

Drugie miejsce zajęła książka „Ryzykować trzeba umieć. Inwestorzy od kuchni o Forexie i giełdzie”. Grzegorz Szwarc, dyrektor marketingu wydawnictwa Helion, który odbierał nagrodę, podkreślał, że zbiorowa praca ośmiu autorów jest rzadko spotykanym kompendium praktycznej wiedzy. – Dobrze, że są autorzy, którzy mają ogromne, bardzo cenne doświadczenie i chcą się nim dzielić z czytelnikami. Wiele osób taką wiedzę trzymałoby w tajemnicy – mówił Szwarc.

Trzecie miejsce zajęła Ewa Gołębiewska za „Pranie pieniędzy. Aspekty etyczne w systemie przeciwdziałania praniu pieniędzy”. – Cieszę się, że aspekty etyczne zaczynają funkcjonować w życiu gospodarczym, a przede wszystkim w biznesie – powiedziała autorka po odebraniu nagrody.

Nagrodzone zostały również najlepsze tłumaczenia zagranicznych książek ekonomicznych. Za najlepszy przekład uznano „Czarnego łabędzia” autorstwa Nassima Nicholasa Taleba. – Brawa należą się tłumaczce Oldze Siarze, która nie tylko potrafi doskonale przełożyć język ekonomiczny, ale także rozumie symbole, którymi operuje Taleb. To nietypowy autor, z bardzo specyficznym językiem – przekonywała Katarzyna Kozłowska, współwłaścicielka wydawnictwa Kurhaus Publishing, które było największym zwycięzcą tegorocznej edycji Economicusa (zdobyło aż trzy nagrody). Kozłowska oceniła przy tym, że przyszłość polskiej literatury ekonomicznej zapowiada się bardzo obiecująco. – Po kryzysie ludzi bardzo zainteresowała ta tematyka i nic nie wskazuje, by trend miał się zmienić. Szczególnie w Polsce, gdzie mamy wielu zdolnych autorów, którzy mogą się wypromować na całym świecie. Barierą i ogromnym problemem pozostaje jednak brak finansowania projektów – stwierdziła Kozłowska. Drugie miejsce zajęła książka pt. „Reformy systemu emerytalnego. Krótki przewodnik”, napisana przez Nicholasa Barra i Petera Diamonda. Nagrody za trzecie miejsce ex aequo trafiły do wydawców „Gospodarki za 100 lat”, pracy zbiorowej pod redakcją Ignacio Palaciosa-Huerty, oraz „Mapy i terytorium. Ryzyko, natura ludzka, przewidywanie” autorstwa Alana Greenspana.

Tegoroczne publikacje oceniała ośmioosobowa kapituła w składzie: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny miesięcznika „Książki”, prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP, prof. Włodzimierz Siwiński z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Krzysztof Opolski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Marek Tejchman, zastępca redaktor naczelnej DGP, oraz Rafał Woś, publicysta DGP. Patronem honorowym konkursu był Narodowy Bank Polski. Podobnie jak w poprzednich latach najlepsze książki biorące udział w wydarzeniu będą szeroko prezentowane na łamach naszego dziennika. ©?

Aż trzy nagrody przypadły w tym roku wydawnictwu Kurhaus Publishing

Damian Furmańczyk
damian.furmanczyk@infor.pl


Patron Honorowy Konkursu:

Fundator Nagrody Economicus:


Kontakt organizacyjny konkursu:

SYLWIA SZARFENBERG
tel.: 22 530 42 56
kom. 510 024 876
e-mail: sylwia.szarfenberg@infor.pl