W wyborach w Rosji do zgromadzeń ustawodawczych regionów i do rad miejskich zdołały uzyskać mandaty małe partie pozaparlamentarne, w tym opozycyjne Jabłoko - wynika z rezultatów podanych w poniedziałek przez Centralną Komisję Wyborczą (CKW).

W niedzielnych wyborach do regionalnych zgromadzeń ustawodawczych takim partiom przypadło łącznie 16 mandatów. Prowadzi w tych wyborach z dużym dystansem rządząca Jedna Rosja - w większości regionów, gdzie wyłaniano parlamenty, zdobyła ona według wstępnych danych 40-50 proc. głosów.

Jak podała CKW, najwięcej miejsc wśród małych partii pozaparlamentarnych uzyskała partia Patrioci Rosji. Ugrupowanie to będzie reprezentowane w zgromadzeniach ustawodawczych Kraju Krasnojarskiego i obwodu kaliningradzkiego.

Jabłoko, które jest jedną z dwóch partii opozycyjnych otwarcie krytykujących politykę Kremla, wprowadziło swoich kandydatów do zgromadzeń ustawodawczych w obwodzie pskowskim, Republice Karelii i w Petersburgu.

Reprezentowane w parlamentach na szczeblu regionów będą też: Partia Wzrostu kierowana przez Borysa Titowa, rzecznika praw przedsiębiorców przy prezydencie Rosji oraz Partia Emerytów "O Sprawiedliwość". Pierwsza zdobyła mandaty w Petersburgu i obwodzie kaliningradzkim, druga - w obwodzie moskiewskim, swierdłowskim i w Kraju Nadmorskim.

Ostatnią partią w regionalnym parlamencie będzie Rodina (Ojczyzna) z jednym mandatem w obwodzie tambowskim.

Wiele "małych partii" to projekty polityczne, które inicjowane były w celu odciągania elektoratu od innych partii i postrzegane są jako wyłącznie "techniczne"; mają jednak sukcesy na szczeblu lokalnym.

Jak poinformowało w poniedziałek Jabłoko, partia będzie miała jednego deputowanego w radzie miejskiej Kaliningradu i również jednego w radzie miejskiej Permu.

Według obecnych przepisów partie polityczne reprezentowane w parlamencie, te, które uzyskały ponad 3 proc. głosów w wyborach parlamentarnych, oraz partie mające deputowanego choćby w jednym parlamencie regionalnym są zwolnione od obowiązku zbierania podpisów poparcia przy rejestrowaniu listy na wybory do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu).

Te przepisy otworzyły drogę do udziału 14 partii w wyborach do Dumy, które odbyły się w Rosji w niedzielę. Partie pozaparlamentarne, w tym Jabłoko, nie musiały zbierać podpisów dzięki swojej reprezentacji na szczeblu regionów. Natomiast te partie, które zbierały podpisy pod listami partyjnymi, nie zdołały ich ostatecznie zarejestrować.

Równolegle z niedzielnymi wyborami do Dumy odbywały się w ustawowym tzw. wspólnym dniu głosowania wybory w 39 podmiotach Federacji Rosyjskiej do regionalnych zgromadzeń ustawodawczych i wybory do rad miejskich. Wybranych też zostało 9 szefów obwodów i republik Federacji.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)