W ostatnim czasie szef Urzędu ds. Cudzoziemców wydał na wniosek polskich władz 5-letni zakaz wjazdu do strefy Schengen dla Richarda Spencera - wynika z informacji PAP ze źródeł zbliżonych do resortu spraw zagranicznych.

Jak dowiedziała się PAP, o wydanie zakazu wnioskowały do szefa Urzędu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz resort dyplomacji.

Richard B. Spencer to założyciel think tanku National Policy Institute, utożsamianego z rasistowskim "białym nacjonalizmem". 39-letni Amerykanin w 2014 roku został deportowany z Węgier i przez 3 lata automatycznie miał zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen.

Spencer miał przyjechać do Polski na zaproszenie tworzonego przez środowiska nacjonalistyczne Kongresu Narodowo-Społecznego, by wziąć udział w seminarium towarzyszącym tegorocznym obchodom Święta Niepodległości. Sprzeciw wobec jego wizyty wyraziło MSZ.

"Jako kraj będący jedną z największych ofiar nazizmu podzielamy stanowisko, iż koncepcje propagowane przez pana Spencera i jego zwolenników mogą być zagrożeniem dla wszystkich, którym bliskie są wartości praw człowieka i demokracji oraz stoją w sprzeczności z porządkiem prawnym RP" - podkreślono w oświadczeniu resortu.

Opinię, iż Spencer, jako "osoba, która szkaluje Polskę" oraz "zaprzecza Holokaustowi", nie powinien publicznie występować, szczególnie w Polsce, wyraził także szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

Ostatecznie Amerykanin zrezygnował z przyjazdu do Polski. Amerykańskim mediom tłumaczył, że nie chce ryzykować kolejnego zakazu wjazdu do Schengen.

Według informacji UdsC do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany wpisanych jest obecnie ok. 18 tys. osób. "Są to głównie obywatele: Ukrainy (13 tys. osób), Rosji (1,3 tys.), Białorusi (1 tys.), Wietnamu (0,5 tys.) oraz Syrii (0,2 tys.)" - przekazał PAP rzecznik Urzędu Jakub Dudziak.