statystyki

Prof. Żerko: Warszawa była dla Berlina partnerem zbyt łatwym

autor: Maciej Miłosz22.09.2017, 20:00
Niemcy, Berlin, mapa

Niemcy wyrządziły nam ogromne straty materialne, zginęły miliony polskich obywateli. Pod tym względem byliśmy w Europie państwem najbardziej poszkodowanym - mówi profesorźródło: ShutterStock

Możliwie najlepsze relacje z Niemcami nie są celem, lecz narzędziem w realizowaniu polskich interesów narodowych. Tego powinniśmy się uczyć właśnie od naszych zachodnich sąsiadów - przyznaje w rozmowie z Maciejem Miłoszem profesor Stanisław Żerko.

Stawia pan tezę, że w 1990 r. kanclerz Helmut Kohl użył wobec Polski szantażu. Rząd Tadeusza Mazowieckiego miał potwierdzić zrzeczenie się roszczeń reparacyjnych w zamian za potwierdzenie przez Berlin granicy na Odrze i Nysie. Jeśli tak było, to ile tak naprawdę warte jest pojednanie polsko-niemieckie?

Szukam bardziej precyzyjnego słowa niż szantaż. Może lepsza byłaby presja? A poważnie mówiąc, Kohl musiał być na początku 1990 r. bardzo zdesperowany, skoro publicznie próbował uzależnić uznanie przez Niemcy granicy na Odrze i Nysie od potwierdzenia przez Mazowieckiego wyrzeczenia się reparacji. Horst Teltschik, główny doradca Kohla, zapisał w dzienniku, który ukazał się zresztą w polskim przekładzie, że Kohlowi chodziło o „żądanie”.

Odnotował: „Polska musi zrezygnować z odszkodowań”. Połączenie tych dwóch kwestii było krytykowane przez niemiecką opozycję podczas debaty w Bundestagu 8 marca 1990 r. Polski rząd zignorował to, Kohl do tego nie wracał. Ten incydent odnotowali historycy polscy i niemieccy, ale mało kto o tym wie. Nie wchodząc w szczegóły – w okresie jednoczenia się Niemiec jedną z podstawowych trosk kanclerza było niedopuszczenie do podniesienia sprawy reparacji i odszkodowań za II wojnę.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (4)

 • nk(2017-09-22 22:40) Zgłoś naruszenie 20

  Skoro dostrzegał taką konieczność w 1990r., to jakże mogą Niemcy twierdzić, że dokonało się to skutecznie kilka dziesięcioleci wcześniej?

  Odpowiedz
 • Krasawica(2017-09-23 11:17) Zgłoś naruszenie 10

  Raz, że Kohl wymusił na Mazowieckim, a Mazowiecki uległ. Dwa, warto się zastanowić nad początkiem tego wywiadu: ,,Możliwie najlepsze relacje z Niemcami nie są celem, lecz narzędziem w realizowaniu polskich interesów narodowych. Tego powinniśmy się uczyć właśnie od naszych zachodnich sąsiadów ". Nie da się ukryć, że dobre relacje z Niemcami są dla Niemiec narzędziem realizowania interesów.

  Odpowiedz
 • Polak Patriota(2017-09-29 06:01) Zgłoś naruszenie 00

  Polska ma moralne prawo okradać i zabijać niemców az do wyrównania krzywd ..zbrodnia rodzi zbrodnię

  Odpowiedz
 • Dobrze zarabiający Nauczyciel(2017-09-23 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  Każda czynność prawna podjęta w wyniku szantażu jest nie ważna .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie