Od października 2023 roku, kiedy to Hamas przeprowadził atak na Izrael, sytuacja na granicy izraelsko-libańskiej znacząco się zaostrzyła. Hezbollah, wspierający Hamas, prowadzi niemal codzienne ataki na izraelskie społeczności i posterunki wojskowe wzdłuż granicy​​. Skutkiem tych działań jest śmierć cywilów oraz żołnierzy po obu stronach.

Izrael odpowiedział na ataki Hezbollah, przeprowadzając liczne naloty na cele w południowym Libanie. Ataki te mają na celu zniszczenie infrastruktury wojskowej Hezbollahu i ograniczenie zdolności bojowych tej organizacji​​. Wzajemne ataki doprowadziły do znacznych strat w ludziach i sprzęcie po obu stronach, zwiększając ryzyko eskalacji konfliktu do pełnowymiarowej wojny.

Stanowisko Izraela i gotowość do ataku

Izraelskie Siły Obronne (IDF) utrzymują wysoki poziom gotowości bojowej, a liderzy polityczni i wojskowi Izraela sugerują możliwość przeprowadzenia lądowej inwazji na Liban, jeśli sytuacja tego będzie wymagać. Burmistrz północnej izraelskiej miejscowości Shlomi, Shlomi Ne’eman, stwierdził, że dyplomatyczne rozwiązania mogą nie wystarczyć do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom północnego Izraela, co sugeruje, że inwazja lądowa może być jedynym rozwiązaniem​.

Reakcje międzynarodowe

Społeczność międzynarodowa obserwuje sytuację z rosnącym niepokojem. Każda eskalacja działań wojennych na granicy izraelsko-libańskiej może mieć poważne konsekwencje dla stabilności całego regionu Bliskiego Wschodu. Organizacje międzynarodowe, w tym ONZ, apelują o spokój i powstrzymanie się od działań, które mogą prowadzić do dalszej eskalacji konfliktu.

Choć Izrael na razie ogranicza się do nalotów i ostrzałów artyleryjskich, perspektywa pełnowymiarowego ataku na Liban pozostaje realna, zwłaszcza jeśli ataki Hezbollahu będą się nasilać. Sytuacja jest dynamiczna i zależna od wielu czynników, w tym reakcji społeczności międzynarodowej oraz dalszych działań Hezbollahu i innych grup zbrojnych w regionie.