Pierwsza od półtora roku rozmowa telefoniczna ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu z jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu pokazuje, że Paryż nie zrezygnował całkowicie z utrzymywania kontaktów z Moskwą, zwłaszcza w kwestii zwalczania terroryzmu – komentuje dziennik „Le Figaro”.

Francja reaguje na atak terrorystyczny w Krasnogorsku

„Rozmowa może być postrzegana jako ponowne nawiązanie kontaktu” – ocenia w czwartek gazeta, choć dodaje, że oficjalnie tak się nie stało. „Nie było mowy o sprawianiu wrażenia wspierania kremlowskiego reżimu, który stara się wykorzystać atak (terrorystyczny w Krasnogorsku pod Moskwą, w którym zginęło ponad 140 osób – PAP) do nasilenia ofensywy przeciwko Kijowowi” – dodaje „Le Figaro”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił atak, który miał miejsce 22 marca. Oświadczył również, że Francja zawsze chętnie dzieli się informacjami z Rosją w ramach wspólnej walki z terroryzmem – przypomina gazeta.

Jak zauważa „Le Figaro”, środowa rozmowa ministrów obrony oznacza m.in., że Francja nie chce przeoczyć żadnego źródła informacji w zakresie bezpieczeństwa przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Po ataku w Krasnogorsku premier Francji Gabriel Attal poinformował o podniesieniu stopnia zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu.

Rozbieżności między stanowiskami Francji i Rosji

Francuski tygodnik „L’Express” zauważa z kolei, że rozbieżne stanowiska obu krajów widoczne są w opublikowanych po rozmowie Lecornu-Szojgu komunikatach.

„Rozmowa obu ministrów jest samo w sobie ważna, ponieważ od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku dyskusje na wysokim szczeblu między popierającym Kijów obozem zachodnim a Rosją były rzadkością” – podkreśla tygodnik.

Podczas rozmowy Lecornu ponownie potępił agresywną wojnę Rosji przeciw Ukrainie – podało jego biuro w oświadczeniu. Lecornu przekazał również w imieniu Francji wyrazy solidarności z ofiarami marcowego zamachu terrorystycznego pod Moskwą, w którym zginęły 144 osoby.

Była to pierwsza rozmowa między dwoma ministrami od października 2022 roku.

Francja zacieśnia współpracę z Ukrainą

W połowie lutego Macron podpisał umowę o bezpieczeństwie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapowiadając m.in. do 3 mld euro dodatkowej pomocy wojskowej dla Kijowa w 2024 roku. Francuskie media podkreślają również, że prezydent Francji zaostrzył w ostatnich miesiącach retorykę względem Rosji, nie wykluczając wysłania wojsk lądowych na Ukrainę. Jednocześnie Paryż oskarża Kreml m.in. o intensyfikację działań rosyjskiej dezinformacji względem Francji. (PAP)

mrf/ adj/