Od marca 2022 roku już ponad tysiąc ciężko rannych obywateli Ukrainy otrzymało pomoc medyczną w niemieckich szpitalach – poinformowały federalne ministerstwo zdrowia oraz MSW. „Niemcy są dumne, że zapewniły doskonałą opiekę tak wielu ciężko rannym ukraińskim żołnierzom. Jest to doceniane przez Ukrainę i będzie kontynuowane” – zapowiedział minister zdrowia. Do polskich szpitali trafiło 310 poszkodowanych z Ukrainy.

Od marca 2022 roku w związku z agresywną wojną Rosji, która narusza prawo międzynarodowe, ciężko ranni i ciężko chorzy Ukraińcy są ewakuowani i objęci opieką medyczną w Niemczech oraz innych krajach UE. Niedawno do Niemiec przywieziono tysięcznego pacjenta, a obecnie jest ich 1022. Obok 692 żołnierzy znaleźli się cywile, w tym dzieci” – poinformowała we wtorek w Bonn szefowa MSW Nancy Faeser w trakcie wspólnej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Karla Lauterbacha, ambasadora Ukrainy Ołeksija Makiejewa i komisarza EU Janeza Lenarcicia.

Pomoc medyczna udzielana Ukrainie

Do tej pory w krajach Unii Europejskiej udzielono w sumie pomocy medycznej 3137 osobom z Ukrainy, w tym 1903 żołnierzom. Obok Niemiec najwięcej pacjentów przyjęły Norwegia (369), Polska (310) i Hiszpania (249).

„Ewakuowani są najpoważniej ranni i ciężko chorzy. Dominują typowe dla działań wojennych obrażenia, wynikające z postrzałów czy wybuchów, a także oparzenia lub utrata kończyn. Fakt, że tysiąc ciężko rannych ukraińskich pacjentów otrzymało pomoc w niemieckich klinikach, daje wyobrażenie o niezmierzonych cierpieniach spowodowanych okrutną agresywną wojną Putina” – wyjaśnił Lauterbach, wskazując na „perfidną strategię rosyjskiego prezydenta, polegającą na bombardowaniu szpitali i infrastruktury zdrowotnej” na terenie Ukrainy.

„Niemcy są dumne, że zapewniły doskonałą opiekę tak wielu ciężko rannym ukraińskim żołnierzom. Jest to doceniane przez Ukrainę i będzie kontynuowane” – zapowiedział minister zdrowia.

Dystrybucja pacjentów na terenie Niemiec

Dystrybucją pacjentów na terenie Niemiec zajmuje się Federalny Urząd Ochrony Ludności i Pomocy Kryzysowej (BBK) w Bonn. Koordynacja pomiędzy krajami odbywa się za pośrednictwem unijnego mechanizmu antykryzysowego i ochrony ludności.