Donald Trump, jeśli powróci do władzy, mógłby podjąć kroki mające na celu ograniczenie zobowiązań wobec niektórych członków NATO i naciskanie na Ukrainę w kwestii zakończenia konfliktu z Rosją. Tak donosi Forsal.pl na postawie dobrze poinformowanych źródeł agencji Bloomberg.

Ograniczenie zobowiązań wobec NATO

Według informacji agencji Bloomberg, istnieje potencjalny plan Trumpa dotyczący wprowadzenia dwupoziomowego sojuszu NATO. Artykuł 5, który wymaga wspólnej obrony każdego atakowanego członka, miałby zastosowanie wyłącznie do krajów spełniających wymogi wydawania 2% PKB na obronność. Decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte.

Nacisk na Ukrainę

Trump mógłby wywrócić do góry nogami politykę Stanów Zjednoczonych wobec Ukrainy, naciskając ją na negocjacje z Rosją w sprawie zakończenia konfliktu. Doradcy Trumpa rozmawiali nawet o ewentualnym zaproszeniu prezydentów Ukrainy i Rosji do negocjacyjnego stołu.

Reakcja NATO

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, podkreślił, że artykuł 5 (zasada obrony wspólnej) jest rdzeniem sojuszu. Jakakolwiek próba zmniejszenia zobowiązań NATO wzbudziłaby obawy co do bezpieczeństwa i spójności sojuszu, a także potencjalnie podważyła jedność w sprawach obronności.

Stosunki z Chinami

Zmiana stanowiska Waszyngtonu w sprawie Ukrainy mogłaby wpłynąć na stosunki z Chinami, z którymi USA są zaangażowane w napięcia dotyczące Tajwanu. Sygnał osłabienia zaangażowania w Europie mógłby być odebrany również przez Chiny jako sygnał w kwestii Tajwanu.

Działania wojenne i polityka zagraniczna

Artykuł Forsal.pl sugeruje, że powrót Trumpa do władzy mógłby wpłynąć na politykę zagraniczną USA w sposób niewidziany dotąd we współczesnej polityce prezydenckiej. Działania Trumpa, takie jak zwiększenie nacisku na wydatki obronne, już miały wpływ na stosunki z sojusznikami.

Stosunek do wydatków NATO

Trump w czasie swojej kadencji naciskał kraje NATO, aby osiągnęły cele wydatków na obronność na poziomie co najmniej 2% PKB. Jego ewentualny powrót mógłby ponownie podnieść te kwestie i wpłynąć na dynamikę sojuszu.

Tekst Forsal.pl podkreśla potencjalne scenariusze, a nie faktyczne decyzje podjęte przez Trumpa. Dalszy rozwój sytuacji i ewentualne zmiany w polityce zagranicznej będą zależały od wielu czynników, w tym od ewentualnego powrotu Trumpa do władzy oraz od reakcji innych krajów i sojuszników.

Pełna treść artykułu dostępna pod adresem Przebudowa NATO i przymusowy pokój w Ukrainie? Ujawniono potencjalne plany Donalda Trumpa - Forsal.pl