W stolicy Niemiec Berlinie brakuje kwater dla uchodźców, wykorzystywane są hotele i hostele - pisze w środę "Berliner Zeitung". Obecnie przygotowywanych jest 2912 miejsc w hotelach i hostelach, z których trzy czwarte są już zajęte - dodaje gazeta.

Cansel Kiziltepe (SPD), senator ds. spraw społecznych Berlina, informowała pod koniec września, że do końca roku dla uchodźców powinno być dostępnych około 1500 miejsc w hotelach i hostelach.

Berlin podpisał już umowy z jedenastoma firmami, oferta dotyczy pokoi 1-6 osobowych. "W porównaniu do dużych obiektów noclegowych, takich jak na terenie dawnego lotniska Tegel, zakwaterowanie w hostelach i hotelach jest tańszą alternatywą - średnia stawka dzienna za nocleg wynosi obecnie 57 euro" – pisze "Berliner Zeitung".

Utrzymanie obiektu noclegowego w Tegel to koszt "kilku milionów" miesięcznie – przyznały władze Berlina. Do końca roku w ośrodku w Tegel powinno zamieszkać 7 tys. osób.

Jak informują władze Berlina, z punktu widzenia uchodźców życie w schroniskach jest "w miarę spokojne, są tam łazienki, a niektórzy mają kuchnie" – nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe.

"Zakwaterowanie w hostelach i hotelach, a także budowa dużych obiektów noclegowych to jedynie rozwiązanie awaryjne. Prawda jest taka, że udana integracja wymaga zakwaterowania zdecentralizowanego" – powiedziała Kiziltepe. Dlatego, jak dodała, celem władz Berlina jest budowa modułowych kwater dla uchodźców "zintegrowanych z sąsiedztwem", aby w ten sposób "w dłuższej perspektywie zwiększyć podaż niedrogiej przestrzeni życiowej dla wszystkich berlińczyków". (PAP)

mszu/ adj/