W stolicy Belgii odbyła się konferencja polskich i zagranicznych naukowców poświęcona m.in. wpływowi nauki na kształtowanie unijnego prawodawstwa. "Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie wykreowała także nowe zadania dla naukowców." - mówił ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski.

Wydarzenie zgromadziło wybitnych naukowców z Beneluksu, Polski oraz innych krajów. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele świata biznesu i dyplomacji.

Głównymi omawianymi tematami była zielona transformacja, zrównoważony rozwój i wpływ nauki na kształtowanie prawodawstwa. Fundację Polonium wsparły w realizacji spotkania biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - Business & Science Poland, biuro PolSCA Polskiej Akademii Nauk oraz ambasada RP w Królestwie Belgii.

Związki polskich naukowców z Belgią

W swoim wystąpieniu otwierającym wydarzenie ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski m.in. przywołał związki polskich naukowców z Belgią, w tym udział Henryka Arctowskiego w belgijskiej wyprawie antarktycznej, podczas której odbyło się pierwsze zimowanie na Antarktydzie, oraz udział Marie Skłodowskiej-Curie w I konferencji Solvaya, która w 1911 r. w Brukseli zgromadziła najwybitniejszych fizyków ówczesnego świata. Jedyną kobietą na konferencji była polska noblistka.

Nowe zadania dla naukowców

Siemianowski podkreślił, że rosyjska agresja przeciwko Ukrainie wykreowała także nowe zadania dla naukowców. "Prawnicy zastanawiają się, jakie mechanizmy prawne powinny zostać wykorzystane do postawienia Rosjan odpowiedzialnych za zbrodnie w Ukrainie przed sądem, a politolodzy nad organizacją porządku międzynarodowego po tym, gdy stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ okazał się jego głównym niszczycielem. Eksperci od energii pracują z kolei nad trwałymi zmianami na globalnym rynku energii, tak aby uczynić go mniej zależnym od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedział Siemianowski.

Tomasz Poprawka, dyrektor Biura PolSCA PAN w Brukseli, podkreślił z kolei, że zaangażowanie biura we współorganizację pierwszego spotkania SPP-MeetUp w Brukseli było naturalną decyzją. "Tego typu wydarzenia nie tylko wspierają krajowe środowisko naukowe, ale przede wszystkim, umacniają jego relacje z polską diasporą naukową poza granicami Polski" - ocenił.

Kobiety w Nauce

Fundacja Polonium zajmuje się organizacją podobnych wydarzeń od 2012 roku, z czego najbliższe odbędzie się w czerwcu tego roku w Paryżu pod hasłem “Kobiety w Nauce i Biznesie”.

"Niezmiernie ważnym jest, aby na spotkaniach polskiej diaspory naukowej pojawiali się naukowcy i naukowczynie z Polski, a szczególnie ci na wczesnych etapach kariery. Jest to nieodzowny element rozwijania światowej klasy środowiska nauki i innowacji w Polsce" - powiedziała Alicja Santos, Prezes Fundacji Polonium.

Aby dalej rozwijać ducha multidyscyplinarności, konferencja zgromadziła naukowców i specjalistów zarówno ze środowisk akademickich, jak i przemysłowych, a także przedstawicieli organów zarządzających UE i instytucji dyplomatycznych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mms/