W nocy z poniedziałku na wtorek przywrócono funkcjonowanie wszystkich kontrolowanych przez Ukrainę bloków jądrowych w elektrowniach atomowych, które zostały wyłączone po zmasowanym rosyjskim ostrzale rakietowym 23 listopada - powiadomił ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

"To kolejny krok w kierunku stabilności (naszego) systemu energetycznego. Wszystkie dziewięć bloków elektrowni jądrowych (...) pracuje (już) na potrzeby ludności i gospodarki państwa" - oświadczył minister, cytowany na stronie internetowej resortu energetyki.

Jak przypomniano, jedyną siłownią jądrową pozostającą pod okupacją jest Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze, w obwodzie zaporoskim na południu kraju. W obiekcie stacjonują żołnierze rosyjscy, są tam też obecni pracownicy koncernu Rosatom.

23 listopada rosyjskie wojska wystrzeliły na Ukrainę 67 pocisków manewrujących, z których ukraińska obrona powietrzna strąciła 51. W wyniku zmasowanego ataku rakietowego większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw elektryczności. Tymczasowo wstrzymano produkcję prądu we wszystkich elektrowniach atomowych, a także większości elektrowni cieplnych i wodnych. Uszkodzono też obiekty przesyłu energii. (PAP)

Macron: Jest porozumienie w sprawie wycofania ciężkiej broni z elektrowni jądrowej w Zaporożu

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Jest porozumienie w sprawie wycofania ciężkiej broni z elektrowni jądrowej w Zaporożu, choć wciąż trwają negocjacje dotyczące warunków tego porozumienia. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w Zaporożu – poinformował we wtorek prezydent Emmanuel Macron podczas międzynarodowej konferencji „Solidarni z narodem ukraińskim” w Paryżu.

Udało się nam uniknąć Czarnobyla, a naszym celem jest ochrona Zaporoża. Nadchodzące tygodnie będą kluczowe” – powiedział Macron, przybywając na konferencję z udziałem ponad 40 międzynarodowych przedstawicieli, której Francja jest gospodarzem.

Celem konferencji jest zapewnienie pomocy Ukrainie w przetrwaniu zimy w czasie rosyjskich ataków na jej infrastrukturę cywilną.

Prezydent Macron podkreślił, że wolą społeczności międzynarodowej jest pomóc Ukraińcom „stawić tej zimy opór” Rosji, która postępuje „tchórzliwie” i której celem jest „zanurzenie się w mroku i zimnie”.

"Rosja próbuje siać terror wśród ludności poprzez ataki na infrastrukturę cywilną" – podkreślił prezydent Francji.

W konferencji biorą udział m.in.: pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska i premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przemówienie online wygłosi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

W konferencji biorą udział również reprezentanci francuskiego biznesu zainteresowani odbudową Ukrainy po wojnie oraz francuscy i europejscy dyplomaci.