Ministrowie finansów Unii Europejskiej poparli w piątek 5 miliardów euro pożyczki dla Ukrainy poinformował czeski minister finansów Zbynek Stanjura. Te środki mają jej pomóc w utrzymaniu szkół, szpitali i innych operacji państwowych podczas wojny z Rosją.

Pożyczka, która ma być zabezpieczona gwarancjami państw członkowskich UE, jest częścią pakietu o łącznej wartości 9 mld euro ogłoszonego w maju. Pierwszy miliard euro został w całości wypłacony na początku sierpnia.

Stanjura, który gościł ministrów finansów UE w Pradze, powiedział w oświadczeniu, że na kolejnym spotkaniu ministrowie zadecydują, w jakiej formie wypłacić Ukrainie pozostałe 3 mld euro wsparcia.

We wtorek w Brukseli wypracowana została propozycja przełamania impasu w sprawie wypłaty Ukrainie 5 miliardów euro pomocy makrofinansowej. Propozycję wcześniej blokowały Niemcy, które obawiały się, że Ukraina nie będzie w stanie spłacić pożyczek. Tygodniami, mimo toczonych rozmów w Brukseli, w tej sprawie trwał impas.

Zgodnie z porozumieniem środki zostaną udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Jako kolejny wyraz solidarności, budżet UE pokryje koszty odsetek i opłaty administracyjne związane z pożyczkami. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich pożyczek pomocy makrofinansowej, KE zdobędzie środki na międzynarodowych rynkach kapitałowych i przekaże na tych samych warunkach Ukrainie.

Pożyczki dla Ukrainy będą zabezpieczone gwarancjami udzielonymi przez państwa członkowskie UE, które uzupełnią rezerwy dostępne z unijnego budżetu. Pożyczki będą w pełni zabezpieczone na 70 proc. ich wartości.

Gdy tylko Parlament Europejski i Rada zatwierdzą środowy wniosek oraz podpisany zostanie protokół ustaleń i umowa z władzami ukraińskimi, KE szybko wypłaci 5 miliardów euro.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)