Jest zielone światło dla dodatkowego pół miliarda euro z UE na finansowanie zakupu broni i sprzętu wojskowego dla Kijowa. Procedury opóźniają jednak transfer środków.

Stany Zjednoczone zatwierdziły wypłatę kolejnego miliarda dolarów na uzbrojenie Ukrainy. Wraz z tą transzą pomoc w zakresie bezpieczeństwa udzielona Ukrainie przez Waszyngton przekracza2 mld dol., licząc tylko od początku roku. Oprócz tego Kongres przegłosował, a prezydent Joe Biden podpisał pakiet pomocowy wart niemal 14 mld dol. Z tej kwoty będą finansowane dotychczasowe i kolejne transfery broni. Nieco poniżej połowy z powyższej sumy będzie przeznaczone na pomoc humanitarną, w tym dla uchodźców.
Stany Zjednoczone od początku wojny w Ukrainie są zdecydowanym liderem udzielanej Kijowowi pomocy. W ślad za Amerykanami idzie Unia Europejska, która po raz pierwszy w swojej historii zdecydowała się finansować zakupy zbrojeniowe – właśnie dla Kijowa. Stworzono Europejski Instrument na rzecz Pokoju. Za jego pośrednictwem państwa członkowskie mogą wnioskować o refinansowanie planowanego przez nie zakupu broni, sprzętu czy amunicji.
Pierwsza transza środków z tego instrumentu opiewała na 500 mln euro. Na drugą transzę przyjdzie Ukrainie poczekać. Po tym, jak zielone światło na dodatkowe 500 mln euro dali unijni ambasadorowie w ubiegłym tygodniu, była spodziewana dziś akceptacja całego pakietu przez ministrów spraw zagranicznych. Sytuację skomplikowało to, że część państw, chodzi m.in. o Niemcy, musi jeszcze uzyskać zgodę parlamentów narodowych.
Osobną kwestią pozostaje to, że kraje, które chcą dostarczać broń na Ukrainę, wciąż nie otrzymują finansowania z pierwszej transzy wspólnych europejskich środków. Według informacji DGP jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia nadchodziły kolejne wnioski z krajów członkowskich, trwają uzgodnienia proceduralne, a wypłaty dla państw wnioskujących jeszcze nie ruszyły.
Bruksela wspiera Ukrainę jednak przede wszystkim na płaszczyźnie cywilnej. Przeznaczyła 500 mln euro na pomoc humanitarną oraz 100 mln euro na sprzęt ochrony cywilnej. Unia zdecydowała się też na udzielenie Ukrainie 1,2 mld euro pożyczek (połowę tej kwoty już przekazano) i zaoferowała dodatkowe 120 mln euro w ramach wsparcia budżetowego.
Ponadto UE przedłużyła programy w ramach polityki spójności na lata 2014–2020 na rok obrachunkowy 2021–2022, co pozwoli państwom przeznaczyć pieniądze na pomoc dla uchodźców. Kraje członkowskie mogą także skorzystać z wartego w 2022 r. 10 mld euro programu REACT-EU, który pierwotnie był przeznaczony na odbudowę po pandemii.
Wsparcia udzielają też inne kraje. Wielka Brytania przeznaczyła 400 mln funtów na pomoc Ukrainie, w tym 220 mln na pomoc humanitarną. Brytyjczycy regularnie wysyłają nad Dniepr broń, sprzęt wojskowy i medyczny. Jeszcze przed wojną Londyn zapewnił Kijowowi gwarancje kredytowe w wysokości do 500 mln dol.
Kanada wyasygnowała 145 mln dol. na pomoc humanitarną, a jeszcze przed rosyjską agresją zaproponowała Ukrainie pożyczkę w wysokości 500 mln dol. Kraj, który ma ponad milion osób z ukraińskim pochodzeniem, angażuje się również militarnie. Dostarcza broń, a od 2015 r. przeszkolił ponad 33 tys. członków ukraińskiego personelu wojskowego.
Spośród państw G7 silne wsparcie płynie również z Japonii, która przekazała Ukrainie 100 mln dol. na pomoc humanitarną i pożyczyła kolejne 100 mln dol. Japonia dostarcza również sprzęt wojskowy, zaopatrzenie medyczne czy generatory prądu. Wsparcie wojskowe w znacznym stopniu uzupełnia Turcja, wysyłając m.in. drony Bayraktar TB2.
Ukrainie pomaga także Bank Światowy, który udzieli jej ponad 350 mln dol. pożyczki, oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zatwierdził już prawie 1,5 mld dol. w ramach Instrumentu Szybkiego Finansowania, a jeszcze przed wojną realizował program finansowy. Wsparcia udzielają mniejsze państwa takie jak Nowa Zelandia przeznaczająca 2 mln dol. na pomoc humanitarną, Korea Południowa dostarczająca pomoc wartą 10 mln dol. czy Azerbejdżan z 6 mln dol.
Europejscy liderzy i prezydent USA Joe Biden zapewniają, że będą kontynuować dostarczanie pomocy także po wojnie, proponując plan odbudowy kraju. Unia Europejska opracowuje obecnie specjalny Fundusz Solidarności, który ma być jednym z tematów unijnego szczytu w tym tygodniu. Według przybliżonych szacunków straty Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji sięgają już ponad 120 mld dol.
14 mld dol. wartość pakietu pomocowego Stanów Zjednoczonych
1 mld euro wsparcie z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, z czego połowa nie jest jeszcze zatwierdzona przez unijnych szefów MSZ
120 mld dol. takie są pierwsze szacunki strat Ukrainy z powodu rosyjskiej agresji
Współpraca Matusz Obremski