Programy integracji gospodarczej Białorusi i Rosji, tzw. mapy drogowe, mogą zostać podpisane pod koniec października - powiedział w czwartek w Moskwie na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka.

"Jesteśmy gotowi rozpatrzeć już w ostatniej fazie 28 programów" - powiedział Łukaszenka. Według jego słów już w piątek miałyby się tymi programami zająć rządy. "Jeśli je przyjmą, to na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej (Związku Białorusi i Rosji-PAP), gdy ustalimy datę, być może pod koniec października - ostatecznie przyjmiemy te programy" - zapowiedział.

Putin wskazał, że celem spotkania z Łukaszenką jest "podsumowanie pracy wykonanej w ostatnim czasie dotyczącej programów rozwoju Państwa Związkowego". Jak dodał, "eksperci porozumieli się w niektórych kluczowych kierunkach" i teraz prezydenci powinni "postawić kropkę nad +i+ w niektórych kwestiach". Wskazał, że na posiedzeniu przedstawicieli rządów w piątek w Mińsku "niektóre z tych ustaleń" będą mogły zostać sfinalizowane.

Jest to piąte od początku br. spotkanie obu polityków. Kreml zapewniał, że nie dojdzie na nim do podpisania dokumentów dotyczących integracji gospodarczej obu państw. Wcześniej ambasador Białorusi w Moskwie zapowiadał, że przywódcy mogą na spotkaniu zaakceptować pakiet "map drogowych".

Rozmowy o integracji w ramach państwa związkowego nabrały tempa, pod naciskiem Rosji, od 2017 roku, ale toczyły się z przerwami. Powodem były spory dotyczące m.in sfery naftowo-gazowej. Projekty "map drogowych" nie były nigdy opublikowane. 9 sierpnia Łukaszenka powiedział, że oba kraje "na danym etapie" zrezygnowały z "mapy drogowej" dotyczącej integracji politycznej.