Senat Hiszpanii przyjął w środowym głosowaniu ustawę legalizującą eutanazję. Dokument wróci jednak do niższej izby parlamentu, Kongresu Deputowanych, gdyż senatorowie zgłosili do projektu ustawy kilka poprawek.

Według hiszpańskich politologów pomimo wprowadzenia przez senatorów zmian legalizację eutanazji w Hiszpanii należy uznać już za fakt, gdyż poprawki zostaną zaakceptowane przez deputowanych zdominowanego przez partie centrolewicy Kongresu.

Podczas głosowania w liczącym 265 miejsc Senacie projekt ustawy legalizujący eutanazję poparło 155 członków izby, zaś 100 było przeciw. Trzech senatorów wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z wprowadzonymi do projektu ustawy poprawkami osoba wnioskująca o tzw. śmierć wspomaganą będzie musiała odbyć szereg konsultacji medycznych potwierdzających, że jest osobą cierpiąca na poważną chorobę, chroniczną, a zarazem nieuleczalną.

W wersji, którą Senat przekaże pod ostateczne głosowanie Kongresowi Deputowanych przewidziano, że konieczne będzie dwukrotne wnioskowanie o zabieg eutanazji, aby wykluczyć ewentualną pomyłkę lub zmuszenie kogoś do poddania się tzw. śmierci wspomaganej. Od złożenia wniosku do przeprowadzenia eutanazji nie powinno minąć więcej niż 40 dni.

W trakcie debaty wskazywano, że dzięki nowym przepisom Hiszpania stanie się czwartym, po Holandii, Belgii i Luksemburgu, krajem UE, w którym obowiązywać będzie legalna eutanazja.

Projekt ustawy legalizującej w Hiszpanii eutanazję został przyjęty przez posłów Kongresu 17 grudnia. Dokument poparło w liczącej 350 miejsc izbie 198 deputowanych, głównie reprezentantów rządzących krajem socjalistów i polityków koalicyjnego lewicowego bloku Unidas Podemos.

Rządowy projekt legalizacji eutanazji został 10 grudnia zatwierdzony przez komisję sprawiedliwości Kongresu Deputowanych. Centrolewicowy gabinet premiera Pedra Sancheza procedował projekt pomimo tego, że w październiku Komitet ds. Bioetyki (CBE), instytucja rządu Hiszpanii, opublikowała swoje negatywne stanowisko wobec tego dokumentu, wskazując, że zamiast śmierci wspomaganej należy rozwijać system opieki paliatywnej.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/