W poniedziałek odbędzie się organizowana przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE wideokonferencja, w której udział weźmie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, ambasadorowie państw unijnych, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.

„W Międzynarodowy Dzień Kobiet porozmawiamy o sytuacji na Białorusi ze Swiatłaną Cichanouską, dyrektorką TV Biełsat Agnieszką Romaszewską, przedstawicielami unijnej 27-ki, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i Komisji Europejskiej” – napisało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE na Twitterze.

„Niesamowita solidarność z białoruskimi kobietami walczącymi o demokrację i wolność!” – skomentowała Cichanouska, udostępniając ten tweet.

Tematem rozmów mają być represje wobec białoruskich dziennikarek oraz przemoc reżimu wobec kobiet i mediów.

„Chcemy po raz kolejny poruszyć sprawę sytuacji na Białorusi, kraju w bezpośrednim sąsiedztwie UE, w którym dziennikarki i dziennikarze wielokrotnie nie mogą wykonywać swojego zawodu z uwagi na represje stosowane przez władze. Są skazywani na kary więzienia w skandalicznych procesach” – powiedział PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Podczas dyskusji ma pojawić się też kwestia planu dla demokratycznej Białorusi, do którego przygotowania liderzy zobowiązali Komisję Europejską na szczycie unijnym pod koniec ub.r.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 r. trwają protesty przeciwko oficjalnym wynikom, zgodnie z którymi zwyciężył dotychczasowy wieloletni prezydent Alaksandr Łukaszenka. Uczestników demonstracji spotkały brutalne prześladowania. Cichanouska, główna rywalka Łukaszenki w wyborach, wkrótce po wyborach wyjechała na Litwę.

Na początku marca Cichanouska spotkała się w Lizbonie z byłym szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i wezwała go do działań na forum unijnym na rzecz białoruskiej opozycji demokratycznej.

Rada UE pod koniec lutego przedłużyła do 28 lutego 2022 r. sankcje wobec białoruskich urzędników wysokiego szczebla, odpowiedzialnych za fałszerstwa wyborcze i brutalne represje wobec pokojowych demonstrantów, działaczy opozycji i dziennikarzy. UE nakładała kolejne sankcje w październiku, listopadzie i grudniu 2020 r. Restrykcje obejmują zakaz podróżowania do Unii i zamrożenie aktywów 88 osób, w tym Łukaszenki, oraz zamrożenie aktywów siedmiu podmiotów.