W ubiegłym tygodniu ustawę bez poprawek zaakceptował Senat; mimo tego, że senackie biuro legislacyjne złożyło do ustawy kilkanaście drobnych poprawek, senatorowie przyjęli ustawę bez nich - ze względu na apel MON o jak najszybsze przyjęcie ustawy. Resort argumentował, że taki krok jest potrzebny m.in. ze względu na zbliżający się termin kolejnych szkoleń pilotów samolotów F-35 w USA; przyszli piloci pojadą na nie z początkiem sierpnia - wejście w życie nowych przepisów umożliwi im zabrania ze sobą na długi pobyt w USA najbliższych członków rodziny.
Szybsza rekrutacja do wojska. Nowe przepisy już obowiązują
Podstawowym celem obecnej nowelizacji jest usprawnienie procesu rekrutacji do wojska i poprawa procesów zarządzania zasobami osobowymi Sił Zbrojnych, w zakresie działań kadrowych, finansowych oraz dyscyplinarnych.
Do przepisów wprowadzono m.in. regulację, w myśl której „postępowanie rekrutacyjne wobec osoby ubiegającej się o powołanie do służby wojskowej prowadzi się bez zbędnej zwłoki”. Wcześniej w ustawie mowa była o dwóch dniach na zakończenie postępowania rekrutacyjnego.
Planowane zmiany dotyczą też bowiem m.in. zasad oceny zdolności psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby.
Doprecyzowano także zasady związane z wysyłaniem żołnierzy na dodatkowe nauki. Nowela precyzuje zasady dotyczące przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową, dodatku służbowego z tytułu pełnienia służby w jednostce wojskowej oraz dodatku motywacyjnego.
W noweli znalazły się też przepisy dotyczące odbywania przez żołnierzy podróży służbowych w celu udziału w ćwiczeniach i szkoleniach. Przewidziano także wprowadzenie przepisów dotyczących zwrotu kosztu dotarcia żołnierzy wezwanych na ćwiczenia na poligony.
Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Nowe zasady finansowania sprzętu
Drugi obszar zmian obejmuje kwestie związane z finansowaniem zakupów sprzętu wojskowego - m.in. za pomocą Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego finansowana jest duża część kluczowych kontraktów na sprzęt. Chodzi m.in. o umożliwienie otwarcia przez stronę polską rachunku bankowego w banku centralnym państwa realizującego zamówienia na uzbrojenie lub sprzęt wojskowy; przychody z prowadzenie tego rachunku mają stanowić przychody Funduszu.
W przepisach znalazły się także regulacje dotyczące m.in. kwestii zarządzania danymi osobowymi w MON, a także np. modyfikują wymagania, które żołnierze muszą spełnić, by być mianowani na stopnie kaprala i podporucznika.
W nowelizacji odniesiono się także do kwestii finansowania opieki nad służącymi w armii końmi i psami służbowymi na „emeryturze”.
Ustawa o obronie ojczyzny została przyjęta w kwietniu 2022 roku i zastąpiła wiele obowiązujących wcześniej aktów dotyczących funkcjonowania Sił Zbrojnych RP i całego systemu obronności państwa; obecnie jest podstawowym aktem prawnym regulującym ten obszar. Ustawa była już kilkukrotnie nowelizowana.(PAP)