- Uzasadnienie wniosku o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Dlaczego posłowie nie mogli się z nim zapoznać?
- Ile jest wniosków w sprawie uchylenia immunitetu Macierewiczowi? Prokuratura prostuje medialne informacje
- Uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Jaki zarzut posłowi PiS chce postawić prokuratura?
- Odebranie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Ile śledztw prowadzi prokuratura?
Na początku lipca szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar, poinformował, że skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi. Minister wyjaśnił, że prokurator zamierza postawić politykowi PiS zarzut, że jako m.in. szef podkomisji smoleńskiej ujawnił ściśle tajne informacje.
Uzasadnienie wniosku o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Dlaczego posłowie nie mogli się z nim zapoznać?
Rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak wytłumaczyła w rozmowie z PAP, że wniosek w tej sprawie w części dotyczącej opisu zarzutów był jawny, natomiast „z uwagi na zakres informacji, czyli materiału dowodowego, który potwierdza pogląd prokuratora i decyzję, że trzeba przedstawić zarzuty, zawierał informacje o klauzuli »ściśle tajne«, dlatego też uzasadnienie zostało taką klauzulą objęte”.
Po skierowaniu wniosku do Sejmu – jak przekazała Adamiak – prokuratura uzyskała od izby informację, że nałożenie klauzuli „ściśle tajne” uniemożliwi „zdecydowanej większości posłów” zapoznanie się z dowodami zgromadzonymi w postępowaniu, które miałyby potwierdzać podejrzenie popełnienia przestępstwa. Powodem jest brak posiadania przez większość posłów poświadczeń bezpieczeństwa do klauzuli „ściśle tajne”.
– W efekcie prokuratorzy podjęli działania, które miały na celu obniżenie tej klauzuli do „tajnej” i umożliwiłyby zapoznanie się z materiałem dowodowym większej liczbie posłów – dodała.
Prok. Adamiak poinformowała, że we wtorek, 22 lipca, Bodnar „przekazał do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wyciąg z uzasadnienia” wniosku, czyli uzasadnienie „w takiej formule, zakresie treściowym, że pozwala na zapoznanie się w trybie tzw. »tajnym« z treścią”. – Prokuratorzy z tego zespołu przedstawili wyciąg z uzasadnienia, czyli jego fragmenty, które można było przedstawić w ramach klauzuli „tajnej” – wyjaśniła.
Ile jest wniosków w sprawie uchylenia immunitetu Macierewiczowi? Prokuratura prostuje medialne informacje
Podkreśliła przy tym, że wbrew doniesieniom mediów w tej sprawie wyciąg nie jest poprawionym czy kolejnym wnioskiem dot. uchylenia immunitetu Macierewiczowi, a „odpowiedzią na informację z Sejmu” dot. uniemożliwienia większości posłów zapoznania się z uzasadnieniem. Dodała, że tylko część uzasadnienia spełniała kryteria do obniżenia klauzuli na „tajną”, „natomiast część jest wciąż niedostępna, bo wciąż ma ten »gryf« ściśle tajny”.
Prok. Adamiak zapytana, czy prokuratura przewidywała, że z uwagi na wysoki stopień klasyfikacji informacji Sejm poprosi o jego obniżenie, Adamiak podkreśliła, że „nie jest to rolą prokuratury”. – Rolą prokuratury jest przygotowanie dokumentów zgodnie z prawem. Prokuratura nie ma wiedzy, ilu posłów ma dostęp do jakiej informacji, natomiast musiała – w ramach swojej rzetelności – w uzasadnieniu przedstawić całość materiału dowodowego – przekazała.
Uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Jaki zarzut posłowi PiS chce postawić prokuratura?
Bodnar wskazał na początku lipca, że prokurator zamierza postawić Macierewiczowi zarzut polegający na tym, że „będąc funkcjonariuszem publicznym – przewodniczącym Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego oraz członkiem Komisji Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego – ujawnił informacje niejawne o klauzuli »ściśle tajne«, »tajne«, »poufne« i »zastrzeżone«”. A także – przekazał szef MS – informacje, z którymi polityk PiS „zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, poprzez podawanie do publicznej wiadomości dokumentów zawierających wyniki badań okoliczności i przyczyn zaistniałej w dniu 10 kwietnia 2010 r. katastrofy lotniczej, które stanowiły informacje chronione”.
Odebranie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Ile śledztw prowadzi prokuratura?
Bodnar podkreślił, że wniosek o uchylenie immunitetu Macierewiczowi to efekt pracy Zespołu Śledczego nr 4 w Prokuraturze Krajowej, który został powołany w listopadzie 2024 r. „w obliczu obszernego i kompleksowego raportu przekazanego prokuratorom przez zespół stworzony w MON do zbadania działalności tzw. »podkomisji smoleńskiej«”. Prokurator Generalny dodał, że zespół śledczy prowadzi obecnie siedem śledztw.
Adamiak podkreśliła wtedy, że analiza materiałów przekazanych przez MON pozwoliła na przyjęcie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, co skutkowało wszczęciem 18 listopada 2024 r. pięciu śledztw dotyczących łącznie 21 czynów.
„Przestępstwa te miały polegać na: ujawnieniu osobom nieuprawnionym informacji niejawnych oraz innych podlegających ochronie, nieprawidłowym przetwarzaniu, wytwarzaniu i przechowywaniu materiałów zawierających informacje niejawne, przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym Ministra Obrony Narodowej i Przewodniczącego Podkomisji, podrobieniu dokumentów oraz poświadczeniu nieprawdy w dokumentach; zaniechaniu realizacji czynności nadzoru i kontroli nad prawidłowością wykorzystania środków finansowych oraz wydatkowania środków publicznych w związku z funkcjonowaniem Podkomisji” - wyliczono w komunikacie.
Kolejne wymienione wtedy przez prok. Adamiak przestępstwa miały także polegać na: niedopełnieniu obowiązków służbowych oraz utrudnianiu postępowania karnego prowadzonego w Prokuraturze Krajowej; niedopełnieniu obowiązków poprzez zaniechanie podjęcia czynności zapobiegających zniszczeniu samolotu Tu-154M nr 102, a także ułatwieniu zniszczenia wskazanego samolotu przez członków Podkomisji.
Tzw. podkomisja smoleńska została powołana w 2016 r. decyzją Antoniego Macierewicza, wówczas szefa MON. W kwietniu 2022 r. Macierewicz przedstawił raport z prac podkomisji, który kwestionował ustalenia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod przewodnictwem Jerzego Millera. Podkomisja złożyła też w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób podróżujących do Smoleńska. Po objęciu władzy przez obecny rząd tzw. podkomisja smoleńska została rozwiązana.
Poseł RP nie może być aresztowany bez zgody Sejmu, czyli bez uchylenia mu w danej sprawie immunitetu. Wniosek o uchylenie immunitetu kierowany jest do Sejmu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego. Jeśli immunitet zostanie uchylony, wniosek w sprawie aresztowania trafia do sądu, który podejmuje decyzję.
Sejm lub Senat wyrażają zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej. (PAP)