Wojsko zamawia drony
- Ukraina jest dla nas punktem wyjścia. Ukraina zmieniła wszystko. Agresja Rosji na Ukrainę pokazała jak ważne są systemy bezzałogowe, jak one zmieniły współczesne pole walki, jak sprawy które jeszcze niedawno wydawały się nowinkami technologicznymi dzisiaj zawładnęły tym współczesnym konfliktem – powiedział Cezary Tomczyk.
Bezzałogowe systemy wygrywają wojny
W resorcie obrony narodowej od wielu miesięcy prowadzone są prace nad kompleksowymi zmianami w Siłach Zbrojnych RP. Ich celem jest szybkie nasycenie wojska bezzałogowymi systemami uzbrojenia, czemu będzie towarzyszyć odpowiedni cykl szkoleniowy.
Wiceszef MON zapowiedział również uproszczenie procedur zakupowych. Wojsko będzie mogło nabywać drony pozytywnie przetestowane z pominięciem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Odpowiednie zapisy zawarto w procedowanej obecnie w parlamencie tzw. specustawie.
– Po przeprowadzeniu testów i procedury pilnej potrzeby innowacyjnej, wojsko będzie mogło kupować systemy, które uzna za stosowne. Naszym celem jest, by systemy bezzałogowe stały się powszechnym wyposażeniem sił zbrojnych – zaznaczył minister Tomczyk.
Centrum dronowe dla systemów bezzałogowych
W nawiązaniu do doświadczeń z wojny w Ukrainie, minister Tomczyk zapowiedział utworzenie Centrum Dronowego na bazie Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Nowy ośrodek będzie zajmował się testowaniem, rozwojem i wdrażaniem systemów bezzałogowych na lądzie, w powietrzu i na morzu.
Działania w tym zakresie realizowane będą pod kryptonimem „SZERSZEŃ” i obejmą m.in. nasycenie wojska mini-dronami zdolnymi do rażenia ogniowego.
- Centrum Dronowe to miejsce, w którym spotkają się Instytuty Wojskowe, Wojsko Polskie, firmy, ale także tak wyspecjalizowane jednostki jak np. Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, po to żeby w jednym miejscu, w krótkim czasie móc zasilić wojsko najlepszymi możliwymi systemami bezzałogowym – tłumaczył minister Tomczyk.
Docelowo Centrum zostanie włączone w tzw. „poligony innowacji”, co jest zgodne z przyjętym na szczycie NATO w Hadze Planem działań na rzecz szybkiej adopcji rozwiązań technicznych NATO (Rapid Adoption Action Plan). Polska planuje aktywnie uczestniczyć w testowaniu i wdrażaniu technologii podwójnego zastosowania (dual-use), z naciskiem na rozwiązania bezzałogowe.
Laboratoria dronowe w wojsku
W ramach rozwoju infrastruktury bezzałogowej powstają już laboratoria dronowe w wybranych jednostkach wojskowych – zarówno w wojskach operacyjnych, specjalnych, jak i Wojskach Obrony Terytorialnej. Na mocy decyzji ministra obrony narodowej i rozkazu Szefa Sztabu Generalnego ich zadaniem będzie projektowanie, montaż, modyfikacja i serwis dronów, m.in. z wykorzystaniem technologii druku 3D. Rozwiązania te będą w przyszłości sukcesywnie wdrażane w całych Siłach Zbrojnych RP.
Sztuczna inteligencja na wojnie
Wiceszef MON zwrócił uwagę na kluczową rolę oprogramowania i sztucznej inteligencji w nowoczesnych systemach bezzałogowych.
– Polska armia jest trzecią na świecie, która uruchomiła Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji (CISI). Chcemy, aby technologie AI były integralną częścią systemów bezzałogowych – podkreślił Cezary Tomczyk. (PAP) (MON)